Sportowa rywalizacja, moc konkurencji, ale przede wszystkim integracja mieszkańców. Zimowe Igrzyska Wsi w Bratianie to już tradycja w gminie Nowe Miasto Lubawskie.

W tym roku, w XVIII edycji wydarzenia wzięło udział 14 drużyn z całej gminy. „Ta impreza jest bardzo ważna. Ona ma bardzo długą tradycję, rozgrywamy ją już po raz 18. Rywalizacja pomiędzy sołectwami jest bardzo zacięta, a reprezentacje przygotowują się do startu już znacznie wcześniej” – mówi Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Zimowe Igrzyska Wsi mają też dodatkowy wymiar. Zwycięzcy tegorocznej edycji pojadą reprezentować gminę na mistrzostwach wojewódzkich. „Chciałem zobaczyć, jak to wygląda na tym najniższym szczeblu. Bo my jako rada wojewódzka LZS organizujemy wojewódzkie igrzyska wsi, ale też na szczeblu gminnym. W związku z tym i więcej konkurencji i troszkę powiedzmy silniejsze drużyny, bo tam się wybiera najlepszych z danej gminy” – wyjaśnia Janusz Sypiański, przewodniczący rady wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych województwa warmińsko-mazurskiego.

Na wszystkich przybyłych mieszkańców gminy czekało wiele konkurencji, w tym między innymi trójbój samorządowy, kręgle, rzut lotką, rzut beretem, rzut do kosza, tenis stołowy, podnoszenie odważnika, turniej seniorów, turniej rodzin czy przeciąganie liny. Wielu mieszkańców jest już weteranami Zimowych Igrzysk Wsi w gminie Nowe Miasto Lubawskie.

W klasyfikacji generalnej XVIII Zimowych Igrzysk Wsi w gminie Nowe Miasto Lubawskie zwyciężyła miejscowość Tylice, jednak tego dnia najważniejsza była dobra zabawa.