Stanowisko dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Suszu objął w 1968 roku. Przez 23 lata swojej działalności walczył o rozwój tego miejsca, zakup profesjonalnego sprzętu i możliwość kształcenia młodych talentów. Teraz Jan Krupski został odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. „Też się z tego tytułu cieszę, że akurat mogę wręczyć w imieniu Ministra Kultury, skoro Minister Kultury docenił, to znaczy, że doświadczenie jest ogromne. Muszę powiedzieć, że budzi wrażenie jego zapał i praca na rzecz środowiska, mimo że kiedyś środki były żadne, potrafił z niczego zrobić coś” – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.

Odznaczenie w imieniu pana Jana odebrała jego wnuczka Marta Miller. „Ogromne wzruszenie, dzisiaj jeszcze jak byliśmy u niego, to właśnie bardzo był wzruszony, więc pewnie jak przyjedziemy po, ze wszystkim to też będzie ogromne wzruszenie. To, co mu się udało osiągnąć w tamtych ciężkich czasach tak naprawdę, to jest ogromna duma” – mówiła podczas uroczystości Marta Miller.

W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz lokalnego samorządu. „To jest bardzo ważne, że władze miasta, dyrekcja SOK-u doceniają tych ludzi, którzy przez swoje całe życie robiły ważne rzeczy w dziedzinie, jaką jest kultura” – podkreśla Bogdan Bartnicki, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. „Wychowywałem się na tej naszej, suskiej kulturze i była bardzo dynamiczna, piękna i można powiedzieć wyróżnialiśmy się, jako miasto Susz w stosunku do innych miast, a nawet i województwa, bo gościliśmy jedne z największych zespołów” – dodaje burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski.

Dzięki determinacji pana Jana na scenie w Suszu wystąpiły takie gwiazdy, jak Czarno-Czarni, Budka Suflera, Maryla Rodowicz, czy Anna Jantar. Dziś Jan Krupski jest inspiracją dla kolejnych dyrektorów i pracowników Suskiego Ośrodka Kultury. „Zmienił na zawsze obraz suskiej kultury, głównie swoimi umiejętnościami organizacyjnymi, umiejętnościami pozyskiwania współpracowników. Jest ikoną kultury, dzisiaj ja mógłbym powiedzieć, że każdy następca chciałby być jak Jan Krupski” – zaznacza Piotr Pancer, obecny dyrektor Suskiego Ośrodka Kultury.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert gości z Małopolski – zespołu Cracow Golden Quintet.