Szybkość, precyzja, umiejętności. Właśnie nimi trzeba się wykazać, by poradzić sobie z konkurencjami Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych.

Pierwszą halową odsłonę tego wydarzenia zorganizowano w Iłowie-Osadzie w powiecie działdowskim. „Są to zupełnie inne zawody, bo mniejsze drużyny pięcioosobowe startują. Do tego oczywiście jest to pod dachem, na innej nawierzchni, dosyć tępej, w sportowym obuwiu” – wyjaśnia Paweł Cieśliński, starosta działdowski i prezes zarządu oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Działdowie. „Staramy się wspólnie z powiatem, z panem starostą, krzewić ducha strażackiego i aktywność wśród młodzieży, dzieci, żeby uczyć ich przede wszystkim szacunku do natury, do ochrony środowiska, adaptacji do zmian klimatu i umiejętności pomocy drugiemu człowiekowi” – dodaje Sebastian Cichocki, wójt gminy Iłowo-Osada.

Nowa formuła zawodów okazała się frekwencyjnym sukcesem. Udział w wydarzeniu wzięło aż 16 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wydarzenie, poza sportowymi emocjami i dobrą zabawą, ma także drugi cel. Chodzi o zachęcanie młodych ludzi, by w przyszłości zasilali szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych. „Nawet jeśli tylko 20 procent tej młodzieży pozostanie, to jest około czterdziestu, pięćdziesięciu osób i one zasilą nasze drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych” – zauważa Paweł Cieśliński.

Obecni na wydarzeniu przedstawiciele władz krajowych i wojewódzkich podkreślali, że takie wydarzenia to efekt dobrej współpracy samorządu ze strukturami Ochotniczych Straży Pożarnych. „Słowa uznania dla pana starosty, bo od lat ma taki program w powiecie działdowskim, gdzie ze środków samorządowych wspiera Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. No i oczywiście wójtowie, tutaj wójt gminy Iłowo-Osada, ale również wójtowie i burmistrzowie z innych samorządów działdowskich” – mówi Gustaw Marek Brzezin, senator RP i prezes oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w woj. warmińsko-mazurskim. „Ci, którzy dzisiaj na co dzień, druhny i druhowie, dbają o nasze bezpieczeństwo, odejdą. Zastąpią ich młodzi, nowi, ci, którzy się bawią. I to jest wspaniała rzecz” – dodaje Bogdan Bartnicki, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W zawodach w Iłowie-Osadzie wśród dziewcząt tryumfowały zawodniczki MDP przy OSP Żabiny. Wśród chłopców najlepsi byli zawodnicy z MDP działającej przy OSP Nowy Dwór.