Izabela Chamczyk ukończyła z wyróżnieniem malarstwo w Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu. Malarka – performerka i wideo artystka. Tworzy sztukę nawiązującą do seksualności i cielesności. Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką prestiżowych konkursów, ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych, jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i zagranicą.

W Galerii BWA w Olsztynie prezentuje multimedialną wystawę „Powiem wszystkim, że płakałaś”. „Jak dorastamy i chcemy osiągać sukces i chcemy coś osiągać w życiu, to nie możemy płakać, bo wtedy społeczeństwo uznaje, że przyznajemy się do swoich słabości. A przyznawanie się do słabości powoduje, że tracimy zaufanie społeczne, nie możemy działać na wysokich szczeblach, że jesteśmy eliminowane, ponieważ jesteśmy tą słabą płcią znowu, a tak naprawdę my, kobiety, które osiągamy sukces, też płacimy za niego jakąś cenę i wytrzymując napięcie, ogarniając swój dom i dzieci też czasami – no ja akurat nie, ale dużo kobiet i pracując na wysokich stanowiskach, albo po prostu dając radę ze swoim codziennym życiem, musimy robić dobra minę do złej gry, a potem wracamy do domu i zazwyczaj potajemnie płaczemy, albo wypłakujemy się przyjaciółkom w rękaw. Ja jestem uznawana za silną kobietę, za silną osobowość, jestem nawet taka dominująca – bym powiedziała. I jest takie powiedzenie – ktoś kiedyś powiedział – „gdzie diabeł nie może, tam Chamczyk pośle”. Jestem performerką odważną, która łamie zasady, przekraczam granice, granice komfortu odbiorców i odbiorczyń, ale miewam też trudne momenty i przyznawanie się do tego publicznie zwłaszcza, tak jak teraz to mówię jest bardzo trudne. To jest dla nas wszystkich wystawa, nie tylko dla mnie, ale dla kobiet szczególnie, ponieważ myślę, że każda z nas miała taki moment trudny, gdzie się do niego nie przyznawała i chciałabym, żeby  to było dla kobiet takie wsparcie, że ja, postrzegana jako silna kobieta, płaczę” – mówi Izabela Chamczyk.

„Bardzo się cieszę, że po pierwsze Iza się zgodziła i do tej wystawy doszło, a poza tym, że w tej niewielkiej przestrzeni możemy zaprezentować bardzo szerokie pole jej działalności, bo my tutaj mamy jej filmy, mamy jej dużą prezentację wideo, mamy fotografię, mamy również malarstwo, co bardzo cieszy. No Iza jest – nie wiem, czy powiedzieć – ale jest przede wszystkim performerką, wiec to jest też bardzo ważne w jej działaniu i do performansu  też może jeszcze uda nam się ją zaprosić i myślę, że to jest jedna z ciekawszych osób, jedna z ciekawszych twórczyń swego czasu – jakby w tym pokoleniu, w tym momencie i z taką odważną twórczością” – podkreśla Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie.

BWA prezentuje obecnie dwie nowe wystawy. „Bardzo serdecznie zapraszam na wystawy do Galerii BWA w Olsztynie, obie otwierane 8 marca – na sali głównej Anna Kutera z projektem Titanic, na Sali kameralnej Iza Chamczyk z projektem Powiem wszystkim, że płakałaś. Wystawa Ani Kutery będzie u nas długo, do 5 maja, wystawa Izabeli Chamczyk kończy się 7 kwietnia. Bardzo wszystkich zapraszam, bo to są dwie, bardzo ciekawe osobowości i dwie bardzo ciekawe opowieści” – mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk.