To 400 metrów kwadratowych komfortu i nowoczesnych technologii. W Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie uroczyście otwarto nowy blok operacyjny. To długo wyczekiwana i przełomowa chwila dla

tej placówki, dlatego podczas uroczystości nie zabrakło m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, samorządowców oraz dyrekcji i personelu szpitala. „Najważniejszą naszą motywacją, kiedy podejmowaliśmy decyzję, że ta inwestycja musi być realizowana – a tak naprawdę już nie mieliśmy wyjścia – była właśnie ochrona życia i zdrowia mieszkańców naszego powiatu. To, co jest najważniejsze, bo wszystkie drogi, chodniki, ulice które nawet wymagają dzisiaj interwencji, remontów mogą zaczekać, natomiast zdrowie, życie jak wiemy to jest ta sfera, która nie może czekać” – podkreśla starosta kętrzyński Michał Kochanowski.

Nowy blok operacyjny to prawdziwe serce szpitala. Sale operacyjne wyposażono w sprzęt medyczny najwyższej klasy, co umożliwi

przeprowadzanie bardziej złożonych zabiegów chirurgicznych. „Zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, ortopedii, ginekologii planowej. To są te oddziały zabiegowe, które w naszym szpitalu funkcjonują i one będą wykonywane być może w jeszcze szerszym zakresie niż do tej pory, chociaż teraz mamy jak na szpital powiatowy bardzo szeroki, wychodzący poza standardowy zakres procedur zabiegowych” – mówi Wojciech Glinka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kętrzynie. „W poprzednim wydaniu pracowaliśmy na bloku, który był stworzony na początku wieku dwudziestego, także w tej chwili pracujemy na bloku z dwudziestego pierwszego wieku, który może konkurować z najlepszymi blokami w Polsce. Olbrzymi komfort, olbrzymia zmiana dla nas” – dodaje prof. Artur Kwiatkowski, ordynator oddziału chirurgii ogólnej.

To duża zmiana także dla pacjentów, bo nowoczesne sale operacyjne to bezpieczeństwo i lepsza jakość opieki medycznej. „Decyzja myślę, że była właściwa, bo skierowana ku pożytkowi społeczności przede wszystkim miasta, gminy, powiatu kętrzyńskiego. W dalszej kolejności oczywiście też i społeczności Warmii i Mazur” – uważa Zbigniew Szczypiński, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Kolejnym etapem będzie remont Oddziału Chirurgii Ogólnej w kętrzyńskim szpitalu. „Taka kompilacja zarówno nowoczesnego oddziału plus bloku operacyjnego spowoduje, że nasz szpital, nasza placówka będzie

wyróżniać się na tle innych jednostek i w tych dziedzinach zabiegowych będziemy swoistym liderem regionalnym” – podkreśla starosta Michał Kochanowski.

Remont bloku operacyjnego kosztował 14 milionów złotych. Środki pochodziły z budżetu powiatu kętrzyńskiego oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.