Pobiegli „Tropem Wilczym” i upamiętnili żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wszystko w wyjątkowym miejscu – na Polach Grunwaldzkich.

W XII edycji biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział ponad 200 uczestników. „Przykład dla młodzieży. Na pewno jak tutaj państwo jesteście i widzicie, to jest dużo młodzieży. Niech się uczą, jest to patriotyczne” – mówi Tomasz Cichowski, uczestnik biegu.

Dystanse były dwa. Jeden na 5 kilometrów o puchar Dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, drugi symboliczny – na dystansie 1963 metrów. „1963, czyli pamiętna data śmierci Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”, najdłużej walczącego żołnierza, który walczył o niepodległość” – wyjaśnia Jarosław Malecki, kierownik działu archeologii i historii Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Bieg Tropem Wilczym to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim wydarzenie patriotyczne, w którym biorą udział całe rodziny. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal. „Przepiękne widoki. Co chwilę się zatrzymywaliśmy prawdę mówiąc, żeby robić zdjęcia, bo jest taka piękna pogoda, fajna bardzo trasa w historycznym rejonie, tym bardziej bieg z takiej okazji, w takich okolicznościach, na 6 z plusem” – podkreśla Joanna Kwiatkowska, jedna z uczestniczek biegu.

Biegi Tropem Wilczym organizowane są w całej Polsce na początku marca, kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.