To pierwszy i najważniejszy łącznik między mieszkańcem a samorządem. Sołtysi to lokalni liderzy, którzy często przez wiele kadencji troszczą się o rozwój swoich miejscowości. Aby podziękować za ich odpowiedzialną i ważną pracę, Starostwo Powiatowe w Kętrzynie wspólnie z gminami zorganizowało Powiatowy Dzień Sołtysa. „Sołtysi to szlachetni mieszkańcy wsi, osoby, które poświęcają swój prywatny czas, swoje życie zawodowe po to, żeby służyć mieszkańcom i dzisiaj, w związku z Powiatowym Dniem Sołtysa, chcemy symbolicznie podziękować wszystkim sołtysom powiatu kętrzyńskiego” – podkreśla starosta kętrzyński Michał Kochanowski.

W wydarzeniu uczestniczyli również burmistrzowie i wójtowie gmin, współpracujący z sołtysami. „Ten sołtys od wieków był w Polsce bardzo istotną postacią, bardzo ważną w sołectwie i on organizował na ogół różne wydarzenia, które się w sołectwie działy, a w tej chwili, mając fundusz sołecki, również organizuje wydatki i to, co w sołectwie powinno zostać zrobione z tego funduszu sołeckiego” – mówi Jan Adamowicz, burmistrz miasta i gminy Korsze. „Czasami wójt czy pracownicy urzędu mogą pewnych rzeczy nie dostrzegać. Sołtysi będąc w swoim środowisku widzą to wszystko lepiej” – dodaje Marek Olszewski, wójt gminy Srokowo. „Te problemy, które dotykały te sołectwa, tych mieszkańców te dobre i złe rzeczy są przekazywane do nas, do Urzędu Gminy” – podkreśla Marek Janiszewski, burmistrz miasta i gminy Reszel. Dzięki temu każde sołectwo ma szansę na rozwój i niezbędne inwestycje, które ułatwiają życie mieszkańców.

Jak przyznają wójtowie i burmistrzowie powiatu kętrzyńskiego, współpraca z sołtysami układa się bardzo dobrze. „Rewelacyjnie, rewelacyjnie. Takich sołtysów, jak ja mam, jak gmina wiejska Kętrzyn życzę każdemu wójtowi” – zapewnia Paweł Bobrowski, wójt gminy Kętrzyn. „Jeżeli chodzi o gminę Barciany, to współpraca od samego początku układa mi się naprawdę bardzo dobrze. Dlaczego? To mogłabym mówić i mówić chyba do białego rana, bo tak naprawdę bez sołtysów nie udałoby mi się nic zrobić” – dodaje Marta Kamińska, wójt gminy Barciany.

Powiat kętrzyński liczy sto sołectw. W większości rolę sołtysa pełnią panie, jest ich aż 56. „Dwa razy odmawiałam, za trzecim razem już powiedziałam „nie ma problemu, będziemy razem działać”. Najważniejsze, że mieszkańcy sołectwa, w którym mieszkam, są zadowoleni. Jeśli mieszkańcy są zadowoleni i widać postępy, to idziemy do przodu i działamy dalej” – mówi Agnieszka Paprota, sołtys sołectwa Siemki. „Najtrudniejsze jest chyba zapewnienie tego, czego mieszkańcy naprawdę potrzebują, czyli bycie też z nimi, a jednocześnie rozumienie środków i możliwości samorządu, więc chciałoby się pomóc wszystkim i to jest najtrudniejsze, że nie zawsze to się uda” – dodaje Szymon Gałka, sołtys sołectwa Pilec.

Każdy z sołtysów otrzymał pamiątkowy prezent. Muzyczne doznania zapewnił zespół śpiewaczy Bartowie.