Każda społeczność musi mieć lidera, a na wsi ta rola przypada sołtysom. Aby uczcić Dzień Sołtysa, który przypada na 11 marca, w Gminnym Centrum Kultury w Pilniku zorganizowano oficjalne obchody tego święta.

Wydarzenie nie ograniczyło się do wspólnego świętowania, czy podziwiania akrobatyki i teatru światła. Było również doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowego rozwoju gminy. Wójt gminy Fabian Andrukajtis przedstawił najważniejsze inwestycje z ostatnich 10 lat, na które wydano ponad 44 mln złotych. „Dzisiaj chciałbym uhonorować moich sołtysów, którzy działają na rzecz społeczności lokalnej, bardzo prężnie. Ta współpraca jest na tym poziomie bardzo ważna, gdyż to jest łącznik społeczeństwa właśnie z gminą, z wójtem. Można powiedzieć, że to jest przedłużenie ręki wójta w społeczeństwie. Ta współpraca wygląda bardzo dobrze” – podkreśla wójt Fabian Andrukajtis.

Sołtysi są lokalnymi liderami i angażują się w życie wsi, również to kulturalne. To między innymi dzięki ich wkładowi organizowane są liczne festyny gminne i sołeckie oraz dożynki. „Zawsze wyciągają pomocną dłoń, zawsze są gotowi by pomóc, by przygotować się na to wydarzenie. Oczywiście wspomagają ogromne wydarzenia, jakimi są dożynki, coroczne. Także tutaj też otrzymujemy od nich moc darów” – mówi Paulina Zdanowicz, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Pilniku.

Aby uhonorować wkład sołtysów w życie i rozwój gminy, podczas świętowania Dnia Sołtysa w Pilniku, wójt gminy Fabian Andrukajtis wręczył sołtysom drobne upominki. Nie zabrakło również podziękowań dla Rady Gminy. „Uważam, że moja wieś osiągnęła dzięki współpracy z gminą bardzo wiele. Nasza wieś jest jedyną wsią tematyczną, zielarską. Mamy piękną świetlicę. Mamy piękny plac taki rekreacyjny. Co roku realizujemy, we współpracy z gminą różne projekty” – mówi Lucha Kuczyńska, sołtys wsi Blanki. „W dzisiejszych czasach sołtys nie jest obdarzony aż taką wielką atencją, jak było to kiedyś. To jest trudna funkcja, pełna odpowiedzialności, natomiast właśnie z tych podziękowań i wyrazów uznania jest za mało” – uważa Marek Werbicki, przewodniczący Rady Gminy Lidzbark Warmiński i sołtys wsi Ignalin. „Myślę, że ta współpraca, jak nigdy dotąd była bardzo owocna. Pan wójt umożliwił nam szereg inwestycji, które mogliśmy wykonywać jako sołtysi dla naszych mieszkańców, dla naszej gminy” – dodaje Agnieszka Korosteńska, sołtys wsi Stryjkowo.