Autyzm, choć wydaje się niewidoczny, dotyka wielu. Aby zwiększyć świadomość na temat takich osób, Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce zorganizowały kolejny już Błękitny Marsz.

Pochód przeszedł ulicami olsztyńskich Nagórek i swoją symboliką pokazuje, jak ważna jest empatia i zwracanie uwagi na osoby z autyzmem. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Witajcie w naszej bajce”. „To oczywiście jest bardzo ważny temat. Dostarczanie społeczności informacji o tym, jak funkcjonują, jak żyją osoby z autyzmem, to sprawia, że ten dystans społeczny się zmniejsza. Poza tym świadomość zawsze sprawia, że patrzymy na drugą osobę bardziej życzliwie” – podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. „Tak jak co roku wychodzimy do społeczeństwa. Poszerzamy świadomość ludzi, chociaż muszę powiedzieć, że ta świadomość naprawdę jest już bardzo duża i poprzednie lata wyglądały tak, że to my wychodziliśmy, a teraz fajne i ciekawe jest to, że to oni przychodzą do nas” – dodaje Eliza Kwiatkowska, koordynatorka działań związanych ze Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu.

W Błękitnym Marszu wzięli udział nie tylko uczniowie, rodzice i nauczyciele z Zespołu Placówek Edukacyjnych. W tym roku po raz pierwszy dołączyli seniorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Paukszty. Solidarność okazały również Szkoła Podstawowa nr 30 oraz Szkoła Cosinus.

W kwietniu oprócz marszu organizowanych jest wiele innych działań, które mają zwiększać wiedzę na temat autyzmu. Mieszkańcy Olsztyna oraz społeczności szkolne będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach przedstawiających szczegóły funkcjonowania z osobami z autyzmem oraz w innych wydarzeniach kulturalnych. Szczegóły o zbliżających się wydarzeniach można znaleźć na profilu Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce w mediach społecznościowych.