Warmia to nie tylko zabytki, przyroda, czy kultura, ale o wiele, wiele więcej. To również niezwykle aktywni mieszkańcy. Właśnie z tego powodu 4 lata temu powstało Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii, do którego obecnie należą aż 33 samorządy.

W lidzbarskich Termach Warmińskich zorganizowano II Warmińskie Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii. Wiodącym tematem spotkania była szeroko pojęta turystyka. Nie zabrakło również prezentacji rękodzieła i lokalnych wyrobów. „Głęboko wierzę, że to, co robimy, da taki impuls do tego, że Ziemia Warmińska, ziemia, która ma nieodkryty potencjał, zacznie być coraz bardziej rozpoznawalna w Polsce, Europie i na świecie, a przedsiębiorcy, którzy są na Warmii, będą mieli tylko z tego korzyści” – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i przewodniczący Stowarzyszenia Miasta, Gmin i Powiatów Szlak Świętej Warmii.

Ważnym aspektem poruszonym podczas Forum była współpraca samorządowców, przedsiębiorców i lokalnych działaczy. W trakcie wydarzenia dyskutowano również na temat turystyki zdrowotnej, kulinarnej, religijnej, rowerowej, o instrumentach finansowych dla lokalnego biznesu czy zmianach na rynku ubezpieczeniowym. „Sam fakt, że samorządy skrzyknęły się, żeby wspólnie promować wspaniały region naszego województwa, region Warmii, to już jest bardzo cenne, dlatego że myślę, że nikt inny, nikt lepiej jak samorząd nie wie, jak promować swoje że tak powiem perełki, a każde miasto, każde miasteczko, każda gmina wiejska ma tych perełek bardzo dużo” – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król. „To właśnie dzięki temu, że możemy się spotkać, porozmawiać, o tym, w jaki sposób możemy skuteczniej i lepiej rozwijać nasze regiony, a myślę, że nasz region, warmiński region, zasługuje na to, żeby jak najwięcej rozmawiać i jak najwięcej czynić dobrych rzeczy, które rozwijają gospodarczo nasz region” – dodaje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

W trakcie II Warmińskiego Forum Gospodarczego Szlaku Świętej Warmii 28 podmiotów z branży turystycznej i gastronomicznej otrzymało „Warnijski Kunsztyk Turystyczny”. Certyfikat ma potwierdzać wysoką jakość tych usług, jednocześnie promując Warmię oraz przedsiębiorczość.

Członkowie Stowarzyszenia aktywnie pracują nad strategią rozwoju Szlaku Świętej Warmii, która już niedługo doprowadzi do oznaczenia ponad 400 km trasy turystycznej na terenie powiatu olsztyńskiego. Razem z powiatem braniewskim i lidzbarskim Szlak Świętej Warmii rozrośnie się do niemal 700 km szlaku pieszo-rowerowo-wodnego, który przyciągnie turystów z całego świata.