Obawa, a czasem wręcz strach – to uczucia, które towarzyszą wielu osobom udającym się do dentysty. Dentystyczne wiertło jak mało który przyrząd medyczny potrafi budzić przerażenie. Ale olsztyńscy stomatolodzy przekonują, że wrażenia z wizyty u dentysty mogą być zupełnie inne. Wystarczy dbać o zęby i regularnie chodzić na kontrole.

W kształtowaniu właściwej świadomości ma pomóc Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, który w roku 2018 obchodzony jest pod hasłem „Polska mówi aaa”. „Ten dzień ma uświadomić społeczeństwu, że stomatolog to nie tylko leczenie zębów, ale również choroby przyzębia, również schorzenia związane ze śluzówką jamy ustnej, również schorzenia związane z całym aparatem stomatognatycznym, w tym niezwykle istotne kwestie profilaktyki nowotworów i drożności dróg oddechowych” - podkreśla lek. stom. Leszek Dudziński, stomatolog i wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Problemy z odpowiednią higieną jamy ustnej występują na ogromną skalę. Potwierdzają to wyniki badań Instytutu Blend-a-med Oral B – aż 80 proc. Polaków poświęca na mycie zębów za mało czasu, a 60 proc. zbyt krótko szczotkuje zęby trzonowe lub nie robi tego wcale, ograniczając się jedynie do zębów przednich. Skutki tych zaniedbań są opłakane, próchnicę ma niemal sto procent Polaków w wieku 35-44 lata i 95% nastolatków.

Olsztyńscy stomatolodzy dostrzegają jednak światełko w tunelu. „Dane polskie i europejskie mówią o tym, że 60 proc. obywateli odwiedza gabinet stomatologiczny mniej więcej raz w roku, a to za mało. Ale porównując dane sprzed 15-20 lat, ten odsetek wynosił 40 proc., czyli poprawia się. Nie tak szybko, jak byśmy chcieli, ale poprawia się” - informuje lek. dent. Anna Lella, stomatolog i prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to święto zapoczątkowane przez Światową Federację Dentystyczną w 2007 roku. Jest największą kampanią poświęconą tematyce higieny jamy ustnej. Szczegóły można znaleźć w Internecie: www.polskamowiaaa.pl.