Ośrodków badawczych, które przy drzwiach wejściowych mogą z dumą prezentować taką tabliczkę, w całym kraju jest zaledwie kilkanaście. Tytuł Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego otrzymują tylko najlepsi. -  KNOW i jednostki, które są w KNOW to jest Liga Mistrzów, nawet nie ekstraklasa ale raczej Liga Mistrzów, w której grają jednostki wybrane spośród najlepszych w Polsce- prof. DARIUSZ SKARŻYŃSKI – KIEROWNIK BIURA KONSORCJANTA KNOW, ZASTĘPCA DYREKTORA DS. NAUKOWYCH IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE. 

Olsztyński Instytut wszedł do konsorcjum naukowego "Zdrowe zwierzę – bezpieczna żywność", którego liderem jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pozostali partnerzy to Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. 

Prestiżowy status przyznawany jest flagowym jednostkom polskiej nauki na pięć lat. W tym czasie olsztyński Instytut może liczyć na dodatkowe pieniądze, dzięki którym wzmocni swój potencjał naukowy – ale także stworzy nowe możliwości doktorantom. Właśnie z myślą o młodych naukowcach w ramach konsorcjum powstało Zintegrowane Studium Doktoranckie.

-  Będą realizować swój program nie tylko w jednostce macierzystej, ale także będą mogli wyjeżdżać na specjalne szkolenia w jednostkach należących do konsorcjum, ale i jednostkach zagranicznych, z którymi poszczególne jednostki współpracują -  dr hab. ANETA ANDRONOWSKA - KIEROWNIK ZINTEGROWANEGO STUDIUM DOKTORANCKIEGO KNOW, INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE. 

Do 15-go października bieżącego roku naukowcy mogą zgłaszać się do konkursu mającego wyłonić dziewięć projektów promotorskich, które posłużą sfinansowaniu realizacji prac doktorskich uczestników Zintegrowanego Studium Doktoranckiego. Rozstrzygnięcie nastąpi dwa miesiące później. Szczegóły i regulamin dostępne są w Internecie: www.pan.olsztyn.pl/know.