Jedna z osób, które odebrały taki telefon niestety uwierzyła w opowiedzianą przez płaczącego w słuchawkę oszusta historię i przekazała obcej osobie ponad 18.000 złotych i 200 euro. Policjanci apelują o czujność i rozwagę, zwracają się także z prośbą do rodzin, znajomych i sąsiadów osób starszych o przestrzeganie ich przed tego typu zdarzeniami.

Wczoraj fałszywy wnuczek i policjant kolejny raz zaatakował na terenie Olsztyna. Raz był to mężczyzna, raz kobieta. Dzwoniąc do mieszkańców, oszuści podawali się za funkcjonariusza policji, wnuczkę, wnuczka, córkę, czy kolegę wnuczka. Zdarzało się, że płakali w słuchawkę, chcąc wpłynąć na emocje seniorów. Najczęściej tłumaczyli, że miał miejsce wypadek i konieczne są pieniądze, aby członek rodziny nie został aresztowany. Zdarzyło się też, że oszust zadzwonił przestrzegając przed skorumpowanymi pracownikami banków, każąc wypłacić zgromadzone na koncie pieniądze i przekazać zaufanej osobie – w rzeczywistości oszustowi.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.