Lubawa,  10-tysięczne miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim w ostatnich latach mocno się zmienia. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz udało się między innymi zmodernizować Łazienki Lubawskie oraz stworzyć boisko, które zimą staje się miejskim lodowiskiem. Mieszkańcy mogą także korzystać z Parku Rekreacyjnego i ścieżki rowerowej na odcinku Zalew-Lipy a także podziwiać zrekonstruowane mury zamku biskupów chełmińskich wraz ze ścieżką dydaktyczną. W najbliższym czasie prace remontowe obejmą także Kino „Pokój”.

„Pomarańczowy ślimak będący wyróżnikiem miast Cittaslow wcale nie spowalnia dynamicznego rozwoju miasta, wręcz przeciwnie, jesteśmy silnie rozwiniętym miastem z prawie zerowym bezrobociem” – mówi Maciej Radtke, burmistrz Lubawy. Dziś miasteczko jest największym beneficjentem Ponadregionalnego Programu Rewitalizacji, dzięki któremu realizuje kolejne, duże inwestycje. Będzie to Centrum Aktywizacji Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich przeznaczone na funkcje prospołeczne. Koszt tej inwestycji to ponad 20 milionów złotych.

Przynależność do Sieci Miast Cittaslow otwiera Lubawie także dodatkowe możliwości promowania się i przyciągania turystów. Przebudowa i modernizacja obejmie przestrzeń publiczną wewnątrz Starego Miasta, którą będzie można wykorzystać na organizację wielu wydarzeń w mieście.