Świetlica w Klewkach – to jedno z miejsc, w których odbywają się zajęcia organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie. To tu dzieci mogą poznać chociażby tajniki tworzenia ceramiki. Te zajęcia to dobra alternatywa dla komputera czy telewizora. Ale mają one i inne plusy. „Wyrabiają sobie rączki, co jest bardzo ważne przy sztuce pisania i innych, rozwijają się manualnie, uczą się skupienia, czasami wyciszenia” - przekonuje Teresa Kejnar, prowadząca zajęcia z ceramiki.

W ofercie Gminnego Ośrodka Kultury w Purdzie – którego świetlice działają również w Nowej Wsi, Butrynach, Giławach, Klewkach i Prejłowie – są propozycje zajęć plastycznych, animacyjnych, sportowych, tanecznych, teatralnych czy muzycznych.

„Chcemy aktywizować mieszkańców, staramy się przygotować taką ofertę, żeby mogli ciekawie spędzić czas popołudniami i wziąć udział w takich inicjatywach, na które nie mogą sobie pozwolić ze względu na dojazd do Olsztyna lub na koszty” - mówi Agnieszka Budziszewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Purdzie.

W świetlicach odbywają się też spotkania informacyjne, które mają zwiększyć wiedzę mieszkańców np. na temat podatków, obsługi komputera czy praw pacjenta. „Trzeba edukować, przy czym nie tylko osoby starsze, ale całe społeczeństwo” - twierdzi Agnieszka Kowalska, specjalistka prawa cywilnego i medycznego.

Edukacja obywatelska obok tej artystycznej to istotny element działalności GOK-u w Purdzie. Pełna oferta placówki wraz z harmonogramem dostępna jest w Internecie: www.gokpurda.pl