Aresztowana i skazana na karę śmierci poprzez ścięcie mieczem. Ewa Turkowa została stracona w 1791 roku na nidzickim rynku. Powodem tak surowej kary było otrucie męża. Wydarzenia sprzed ponad 200 lat przypomniano w Jedwabnie. W samo południe na placu przy Gminnym Ośrodku kultury odbyła się  inscenizacja historyczna pod tytułem „Gorzkie żale ubogiej grzesznicy Ewy Turkowej urodzonej Cybulszczanki z Burdąga w jedwabieńskiej parafii’’. „Tę historię znamy z zapisków Jana Wilhelma Aleksjusza, który wyznania Ewy Turkowej spisał już po wyroku i z tych wyznań jej, z tego żalu, który wyrażała w ostatniej z nim rozmowie, powstała pieśń Gorzkie żale ubogiej kobiety z Burdąga” - mówi Wiesław Nideraus, reżyser przedstawienia.

W inscenizacji wzięli udział członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”. W rolę Ewy Turkowej wcieliła się Jolanta Pełka. „Na próbach wiadomo, jest fajnie, śmiesznie. Ale kiedy wychodzimy na scenę, staramy się zrobić coś najbardziej profesjonalnie, dobrze. Wtedy włącza się takie światełko i trzeba po prostu zrobić coś dobrze i wtedy skupiamy się nad tym, co robimy i po prostu gramy” - mówi. A wyzwanie aktorskie było niemałe, bo na co dzień członkowie „Jedwabna” występują przecież na scenie tańcząc i śpiewając. Nieocenioną osobą w przygotowaniach był reżyser inscenizacji. „Jesteśmy amatorami. Tutaj trzeba zagrać. Wszystkie takie inicjatywy, gdzie trzeba zagrać coś, to właśnie pan Wiesław nas tutaj próbuje poprowadzić w ten sposób, żebyśmy to w miarę możliwości po aktorsku zagrali” - przyznaje Mirosław Łachacz, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Tanecznik” w Jedwabnie.

Pomysłodawcą wydarzenia i autorem scenariusza był wójt Gminy Jedwabno oraz historyk z zamiłowania Sławomir Ambroziak. „Pieśń została napisana w języku polskim. Jest żywym skarbem naszej kultury lokalnej, tej w języku polskim. To było dla nas bardzo ważne, żeby ją pokazać, żeby ją odświeżyć, pokazać w sposób żywy. Bo to, że ona występuje w publikacjach, to jest jedno, ale ważne jest też to, żeby dotarła trochę szerzej do społecznej świadomości szczególnie tutaj, lokalnie” - mówi wójt Sławomir Ambroziak.

Inscenizacja historyczna „Gorzkie żale ubogiej grzesznicy” była częścią obchodów 27. Dni Jedwabna.