Dzięki nim region pięknieje. Przytulne kawiarnie, palarnia kawy, czy nowe pomieszczenia warsztatowe w Muzeum Żywym w Nowym Kawkowie – to tylko kilka projektów, które zyskały wsparcie Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki. „Te środki bardzo, bardzo pomogły mi zrobić dużo więcej, niż planowałam. Przede wszystkim miejsce, nie wiem, czy z własnych środków udałoby mi się wynająć tą wieżę i chyba tyle, albo aż tyle” - mówi Magdalena Mudry, właścicielka kawiarni „Wieża ze Smakiem” w Morągu. To miejsce to nie tylko kawa i domowe jedzenie, ale także artystyczne spotkania. A w rozwoju kawiarni pomogło dofinansowanie, pozyskane dzięki współpracy Stowarzyszeniem Kraina Drwęcy i Pasłęki.

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki zostało założone 3 sierpnia 2015 roku jako lokalna grupa działania. Jest to stowarzyszenie specjalne, które nadzoruje marszałek województwa. Swoim zasięgiem obejmuje osiem gmin. Jest to Miłakowo, Morąg, Łukta, Ostróda, Dąbrówno, Grunwald, Świątki i Jonkowo” - informuje Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia. Celem Stowarzyszenia jest dbanie o przedsiębiorczość, rozwój turystyki w regionie, a także aktywizowanie mieszkańców obszarów wiejskich. Każdy wniosek jest dokładnie rozpatrywany przez Radę Stowarzyszenia, a te, które spełniają wszystkie założenia, otrzymują dofinansowanie.

Część inwestycji ma na celu poprawienie lokalnej infrastruktury oraz zorganizowanie miejsc aktywności dla dzieci i dorosłych. Place zabaw, siłownie oraz drogi – takie inicjatywy zostały już zrealizowane w Miłakowie i Łukcie. Dzięki dotacjom wiele zmian zaszło również w rodzinnej kawiarni Smolej w Łukcie, która działa już od 1986 roku. Zmieniła się również lokalna palarnia kawy w Morągu, z której ziaren korzystają kawiarnie w całym regionie. Kolejny projekt – lawendowe mydełka, przepisy na własnoręcznie robioną pastę do zębów, czy proszek do prania – czyli warsztaty w Muzeum Żywym w Nowym Kawkowie.

Pomysłów na modernizacje nie brakuje, o czym mogą świadczyć liczby. Do biura Stowarzyszenia wpłynęły już w sumie 122 wnioski. Dzięki Stowarzyszeniu powstało już 31 nowych miejsc pracy, ta liczba jednak również ma szansę zwiększyć się do końca roku. Stowarzyszenie jest też organizacją pożytku publicznego, której można przekazać swój jeden procent podatku.

Stowarzyszenie rozstrzygnęło już 13 konkursów w różnych zakresach aktywności i działań. „Konkursy dotyczą różnych dziedzin, szczególnie spraw związanych z rozwojem turystyki, przedsiębiorstw okołoturystycznych, ale też rozwojem obszarów wiejskich i aktywizacją mieszkańców, czyli działania, które są związane z tym, żeby dla mieszkańców wprowadzić jakieś dodatkowe inwestycje, działania” - mówi Wanda Łaszkowska, prezes Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki.

Biuro Stowarzyszenia w Łukcie czynne jest od poniedziałku do piątku od godziny 7 do 15.