Ciepłe barwy, przekaz pełen optymizmu, zdolność dostrzegania piękna w prostocie. To elementy charakterystyczne dla twórczość Katarzyny Kaczmarek. Wystawę zatytułowaną „Sztuka Radości” tworzy ponad 20 rysunków, w większości wykonanych w technice suchego pastelu i kredki. To portrety i martwa natura, która ma dla artystki dużą symbolikę.

„Na przykład jabłko – jest symbolem tego, co we mnie siedzi najbardziej, a mianowicie odnajdywania radości w czymś, co jest w zasięgu ręki, mamy to dostępne, a często nie doceniamy. Może wpłynęła na to też sytuacja, że miałam uczulenie i nie mogłam ich jeść, więc chociaż je rysowałam” - mówi Katarzyna Kaczmarek, dla której sztuka ma również wymiar medytacyjny: to moment zatrzymania się na tym co trwa tu i teraz, a także szansa na złapanie oddechu.

Prace olsztyńskiej artystki zaprezentowano w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – czyli jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na olsztyńskim Starym Mieście. „Staramy się promować sztukę regionalną ze względu na to, że są to artyści, którzy nie są w stanie wystawić prac na arenie ogólnopolskiej, a wydaje nam się, że biblioteka to miejsce, do którego ludzie przychodzą i chętnie tę sztukę zobaczą” - przekonuje Monika Kowalewska z działu promocji Biblioteki.