Od kilkunastu lat na przełomie czerwca i lipca organizowane były Dni Nowego Miasta Lubawskiego. W tym roku panujące zagrożenie epidemiczne od wczesnej wiosny spowodowało, że impreza plenerowa z udziałem gwiazd polskiej estrady, odbywająca się na obiektach MOSiR, już dużo wcześniej została odwołana. Jednak z okazji Odpustu Św. Tomasza Apostoła – patrona miasta, jubileuszu 695-lecia założenia miasta, setnej rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II i uroczystego poświęcenia odrestaurowanych zabytków nowomiejskiej Bazyliki odbył się koncert pt. „Szumią jodły na gór szczycie”. „Z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, przy dobrych relacjach z księdzem proboszczem udało nam się porozumieć, aby wspólnie na stulecie urodzin Jana Pawła II zorganizować koncert w naszej przepięknie odnowionej bazylice, bo przecież wrażenie te zabytki odnowione robią na każdym” - podkreśla Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

W Bazylice Mniejszej w Nowym Mieście Lubawskim wystąpili artyści Polskiej Opery Kameralnej. Koncert poprowadził Kazimierz Kowalski – śpiewak operowy, związany z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz jego wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Wystąpili Małgorzata Kulińska, Andrzej Niemierowicz, Andrzej Jurkiewicz i Bogusław Pikała. „Koncert przyjmowany jest niesłychanie ciepło, wręcz może i gorąco. Zawsze kończymy ulubioną pieśnią Jana Pawła II, to znaczy Barką” - mówi Kazimierz Kowalski, dyrektor Polskiej Opery Kameralnej. „Święty Jan Paweł II był nie tylko Pasterzem Kościoła, nie jest tylko świętym Kościoła katolickiego, ale to był poeta i człowiek sztuki, to był artysta również, więc on sam był zakochany w sztuce i kiedy my chcemy mu oddać cześć, to nie tylko przez modlitwę, ale również przez takie koncerty” - podkreśla biskup toruński Wiesław Śmigiel. „Myślę, że te arie, które są głównie z opery „Straszny Dwór” czy „Halka” są tak polskie i tak patriotyczne i też tak umiłowane przez św. Jana Pawła II, że z pewnością jest to wydarzenie, które przyczyni się do dobrych wspomnień, refleksji, a nade wszystko do takiego zwartego patrzenia na przyszłość, bo to jest bardzo potrzebne, żebyśmy byli solidarni” - dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Uroczystość była też okazją do poświęcenia zabytków znajdujących się w Bazylice Mniejszej w Nowym Mieście Lubawskim, odrestaurowanych ze środków Unii Europejskiej. Gotycka, trójnawowa bazylika z 1330 roku pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła wzniesiona została przez Zakon Krzyżacki. We wnętrzu świątyni zachowały się dekoracje z okresu średniowiecza i baroku, stanowiące największy zespół malowideł ściennych w Polsce Północnej.

7 września 1967 r. nowomiejską bazylikę zwiedzał Kardynał Karol Wojtyła, który później podniósł ją do rangi Bazyliki Mniejszej.