Położona w sercu Mazur gmina Dźwierzuty zachwyca piękną przyrodą – ale oferuje również atrakcyjne tereny inwestycyjne. Stara się też aktywnie przyciągać nowych przedsiębiorców. „Aby zachęcić do inwestowania, uzbrajamy tereny. Robimy nowe plany zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić inwestowanie, ale działamy już pod konkretnych inwestorów, czyli dedykujemy te plany stricte pod konkretną inwestycję, żeby nie przeciągać tak naprawdę czasu” - mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty.

Tutejszy biznes jest bardzo różnorodny. Jednym z najnowszych przedsiębiorstw jest Wiejska Wędzarnia „Biedrzycki” w Łupowie, które oferuje przepyszne, swojskie wyroby. „Robimy tradycyjnie wędzonki, kiełbasy z przepisu mojego taty” - mówi Radosław Biedrzycki. Natomiast pracownia Zielononoga mieszcząca się w Nowych Kiejkutach początkowo zajmowała się produkcją ceramiki artystycznej i użytkowej. Teraz dodatkowo prowadzi przeróżne warsztaty. Związana jest także z Fundacją Time, która od wielu lat działa w sferze edukacji, kultury, sztuki oraz animacji społeczności lokalnych. „W tym wszystkim jest takie drugie dno, chodzi o to, żeby spotykać się z ludźmi, wytwarzać więzi międzyludzkie, aktywizować ludzi” - podkreśla Alicja Zęgota z pracowni Zielononoga. Warto też zwrócić uwagę np. na firmę Mazury Kolor. Działa od 1994 roku, łącząc tradycję z nowoczesnością. Specjalizuje się w stolarce do odbudowy obiektów będących pod nadzorem konserwatora zabytków, nietypowej lub nowoczesnej, wymagającej szczególnej staranności wykonania. Ponadto zajmuje się renowacją okien i drzwi wyjątkowych miejsc historycznych.

Jak widać, na tym pięknym mazurskim terenie działa wiele różnych inicjatyw, wspieranych przez lokalne władze. Gmina Dźwierzuty udowadnia, że jest gminą wielu możliwości.