Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Panie wójcie, jaki był ten rok zarówno dla władz gminy, jak i mieszkańców? Pytam oczywiście pod kątem koronawirusa, który kilka miesięcy temu stał się głównym tematem w naszym życiu.

Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd: Dla wszystkich trudny, również i dla gminy Gietrzwałd ale nie poddajemy się, idziemy do przodu i uważam, że w tej trudnej sytuacji z sukcesami i to dużymi.

2020 rok to czas kilku ważnych inwestycji w gminie Gietrzwałd. Co udało się zrobić? Pytam o te najważniejsze, największe inwestycje.

Ten rok był szczególnie bogaty w inwestycje drogowe, infrastrukturalne. Z Funduszu Dróg Samorządowych roboty trwają w Gietrzwałdzie, to są trzy wnioski: ulica Kwiatowa zakończona, ulica Ostródzka, Olsztyńska, one będą kończyć się w przyszłym roku. Ulica Żurawia – drugi etap – w Nagladach, inwestycja bardzo oczekiwana, pożądana, bo powstało nowe osiedle. To również Guzowy Piec, drugi etap. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Gietrzwałdzie przy ul. Łąkowej został odebrany, zakończony. Wielka to inwestycja. Jako etap pierwszy to traktujemy, ruszy dla mieszkańców od nowego roku. OZE z bardzo dobrym skutkiem – 5 instalacji w tym roku plus 3 takie pomniejsze. Duże instalacje, które są na trzech stacjach uzdatniania wody w Gietrzwałdzie, Biesalu i Sząbruku ale również na przedszkolu w Biesalu. To również bardzo duża instalacja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, konkretnie przy szkole podstawowej w Sząbruku. Eko-turysta, kolejna ważna inwestycja z kolei z ukłonem dla turystów. Przyjeżdżają do nas pielgrzymi, turyści, ale gros to są nasi mieszkańcy regionu z Olsztyna i okolic. Eko-turysta idealnie się w to wpisuje, gdyż zbliża i łączy i Olsztyn, i Gietrzwałd, i sąsiednie gminy, jak Stawiguda, Jonkowo czy Ostróda.

Panie wójcie, kilka miesięcy temu spotkaliśmy się na podpisaniu umowy na budowę sali sportowej w Sząbruku. Na jakim etapie jest teraz budowa?

Prawie mamy dach, mury stoją. Obiekt bardzo nowoczesny, podpatrzony, skopiowany z gminy Iława więc coś, co już gdzieś funkcjonuje z bardzo dobrym skutkiem i polecany przez wójta gminy Iława. Około 80 miejsc na widowni.

Przejdźmy teraz do tych mniejszych inwestycji. Co udało się zrobić dla lokalnych społeczności?

Senior+ w Biesalu. Oddany do użytku w ubiegłym roku i z dobrym skutkiem, który już działa. Dał nam pewien wzorzec, jak powinniśmy inne organizować i tworzyć. To było takim impulsem, żeby również stworzyć taki klub seniora w Sząbruku. Piękny obiekt, wyremontowane piętra, a całość uzupełni rozpoczęta właśnie, rozstrzygnięty przetarg, podpisana umowa z wykonawcą na termomodernizację budynku. Praca zdalna wymusiła nowe wyzwania przed samorządami w całej Polsce, również w gminie Gietrzwałd. Pozyskaliśmy środki rządowe, to są dotacje 100-procentowe na zakup komputerów, konkretnie laptopów, około 60 sztuk.

Jakie są plany na kolejny rok? Na rozwój w jakich przestrzeniach będziecie stawiać?

Trakt pielgrzyma w Gietrzwałdzie. Inwestycja oczekiwana, nie przesadzę, jeśli powiem, że od 100 lat, która otworzy na nowo Gietrzwałd dla turystów, dla pielgrzymów, dla mieszkańców nie tylko regionu, ale i Polski. Po stronie gminnej to wybudowanie drogi jednopasmowej, dwujezdniowej ze ścieżką pieszo-rowerową. Miejscami obsługi podróżnych na terenie ponad trzech hektarów. Również budowa pasa postojowego dla autokarów i autobusów. Nie zwalniamy tempa, gmina się rozwija. O wszystkich zamierzeniach dzisiaj nie będę mówił, bo kolejne wnioski złożyłem i składamy, ale to będzie miła niespodzianka dla mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.