Narodziny dziecka to bez wątpienia jedne z najważniejszych momentów w życiu rodziny. W województwie Warmińsko-Mazurskim dzieci mogą przychodzić na świat w 20 oddziałach ginekologiczno-położniczych, są również 2 oddziały o profilu ginekologicznym. Istnieje podział na stopnie referencyjne – Szpital Wojewódzki w Olsztynie jako jedyny przeprowadza badania perinatalne. O zdrowie kobiet dba również 88 poradni ginekologiczno-położniczych.

W Polsce nawet co piąta kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę. Rozwiązaniem może stać się naprotechnologia – nowa metoda wspierania naturalnej prokreacji. Jest ona ukierunkowana na diagnostykę i leczenie problemów prokreacyjnych. Termin „naprotechnologia” pojawił się już w latach 90. ubiegłego wieku, jej twórcą jest Thomas Hilgers, amerykański ginekolog i położnik. Na podstawie badań, przede wszystkim cyklu kobiety, doszedł on do wniosków, że aby wspierać prokreację należy podchodzić do problemów holistycznie – do człowieka, małżeństwa, zarówno do kobiety, jak i mężczyzny.

Model Creighton, który jest wystandaryzowaną metodą obserwacji cykli u kobiety, pozwala zdiagnozować problemy i zaburzenia. Amerykańskie badania potwierdzają skuteczność tej metody, która dotyczy nie tylko poczęcia, ale również urodzenia dziecka.