Gmina Dźwierzuty położona jest w województwie warmińsko-mazurskim, w północnej części powiatu szczycieńskiego. Zajmuje powierzchnię ponad 26 334 ha. Podzielona jest na 19 sołectw, składających się z 41 miejscowości zamieszkiwanych przez niemal 6411 osób.

To serce „Zielonych Płuc Polski” i „Krainy Tysiąca Jezior”. „Mamy bardzo dużo jezior, nad które zapraszamy, nad jezioro Łęsk, nad jezioro nasze, dźwierzuckie, czyli Sasek Mały i Sasek Wielki, które bezpośrednio łączą się ze sobą” – mówi Marianna Bogusława Szydlik, wójt gminy Dźwierzuty. Łącznie na terenie gminy znajduje się 14 jezior o powierzchni 1811 ha.

Gmina Dźwierzuty to także miejsce coraz bardziej atrakcyjne dla rowerzystów. „Zapraszamy na ścieżkę rowerową, która będzie oddana w połowie sierpnia. Odcinek imponujący, bo 22 km na naszym terenie” – zachęca Marianna Bogusława Szydlik.

Odwiedzając gminę Dźwierzuty, warto zapoznać się także z nietuzinkową architekturą sakralną. W samych Dźwierzutach znajdują się dwa kościoły – katolicki i ewangelicki – do tego wart uwagi jest kościół w Rańsku. W Sąpłatach koniecznie należy odwiedzić Muzeum Regionalne, które powstało na bazie zbiorów gromadzonych przez mieszkanki wsi od 1978 roku. Można tu obejrzeć stare sprzęty, narzędzia i ceramikę.