Tężnia solankowa w Lidzbarku Warmińskim to obiekt o długości 100 metrów i kształcie ślimaka – symbolu Sieci Miast Cittaslow. Ta budowla to początek infrastruktury uzdrowiskowej. Posiada taras widokowy, z którego można podziwiać okolicę, obok jest bardzo duży plac zabaw, w jego otoczeniu znajdują się również parking, promenady i toalety. Niebawem zostanie podpisana umowa na wykonanie kolejnych elementów infrastruktury uzdrowiskowej – promenad i Domu Zdrojowego.

Obrane przez Lidzbark Warmiński kierunki rozwoju miasta to przede wszystkim turystyka związana z historią i zabytkami oraz wyjątkowo pięknym krajobrazem Warmii. Kolejnym kierunkiem jest sport jako kierunek rozwoju gospodarczego, a trzeci to uzdrowisko. To istotne nie tylko dla rozwoju Lidzbarka Warmińskiego, ale też jego otoczenia – gmin ościennych i całej Warmii. Dotąd w regionie jedynym uzdrowiskiem była mazurska Gołdap.

Lidzbark Warmiński otrzymał status ochrony uzdrowiskowej w 2016 roku. Od tamtej pory w mieście powstały Termy Warmińskie, projektowane były drogi, jesienią ruszy pierwsza w historii miasta komunikacja miejska z wykorzystaniem autobusów elektrycznych, powstał park uzdrowiskowy, mały amfiteatr i bulwary. Najnowsza inwestycja to tężnie. Już został złożony projekt szpitala uzdrowiskowego dla 400 pacjentów. Po jego realizacji będzie można wystąpić o uzyskanie statusu uzdrowiska.