Ruciane-Nida od lat przyciąga turystów. Malowniczo położona miejscowość sprzyja letniemu wypoczynkowi. Teraz miejsca do wakacyjnej rekreacji będzie jeszcze więcej. Rozstrzygnięto konkurs na projekt zagospodarowania brzegów jeziora Guzianka Duża i terenu dawnego tartaku. „Właściciel – Anders – utworzył tutaj jeden z największych tartaków funkcjonujący do 1945 roku, później nacjonalizacja upaństwowiła ten zakład. W latach 90. oczywiście doszło do prywatyzacji i tak zakończyła się historia tartaku” – mówi Piotr Feliński, burmistrz Rucianego-Nidy.

Projekty zgłoszone na konkurs miały uwzględnić lokalizację portu jachtowego, strefy obsługi turystyki wodnej, pieszej i rowerowej, tereny zieleni miejskiej i ogólnodostępną strefę wypoczynku nad wodą. „Zależało nam na tym, żeby wydobyć z tego miejsca potencjał historyczny, kulturowy i związany z naturą, żeby tych potencjałów nie zamykać, ale z drugiej strony, żeby to była niezwykle atrakcyjna przestrzeń dla ludzi, którzy tutaj odpoczywają, atrakcyjna dla wszystkich użytkowników tego wypoczynku, zarówno dla tych aktywnych, czyli żeglarzy, jak i dla tych trochę bardziej pasywnych, czyli ludzi odpoczywających w hotelu, czy choćby dzieci bawiących się na placu zabawy” – opisuje Zbigniew Maćków, architekt, przewodniczący sądu konkursowego.

Pierwsze miejsce zajął projekt rodzinnego studia architektonicznego „Restudio Jacaszek Architekci” z Gdańska. „To będzie wielkie osiągnięcie dla całego regionu, bo ja nie mówię tylko o samej gminie Ruciane-Nida, mówię tutaj o całym powiecie piskim, ale też i powiaty sąsiednie, czyli Giżycko, Mrągowo, każdy na tym zyska, świetna inwestycja” – podkreśla starosta piski Andrzej Nowicki.

Szansą na dofinansowanie realizacji projektu jest nowa perspektywa Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. „Nasz region ma do dyspozycji 1,731 mld euro. Mam nadzieję, że jakaś drobna część z tych pieniędzy zostanie tutaj, w Rucianem właśnie” – zapowiada Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Teren objęty konkursem został kupiony przez gminę Ruciane-Nida w 2020 roku.