Leonarda da Vinci kojarzymy przede wszystkim z malarstwem, tymczasem pozostało po tym wielkim mistrzu zaledwie kilkanaście dzieł malarskich. Natomiast większość spuścizny po tym wybitnym renesansowym twórcy stanowią jego szkice i modele machin, urządzeń  wynalazków, które tworzył. Wiele z nich znajduje się na wystawie „Machiny Leonarda da Vinci” w Aura Centrum Olsztyna.

Mistrz Leonardo stworzył wiele urządzeń, które mają zastosowanie we współczesnym życiu. Należy do nich chociażby lewarek samochodowy, ale również machiny wojenne – co ciekawe, te ostatnie w projektach geniusza zawierają zwykle błąd. Naukowcy badający twórczość Leonarda podejrzewają, że mistrz „zabezpieczał” w ten sposób swoje wynalazki przed nieuprawnionym skopiowaniem lub użyciem do niecnych celów.

Wystawa w Olsztynie to wiele wynalazków, których makiety można wprawić w ruch, dotknąć i oglądać. Z tego powodu dedykowana jest całym rodzinom. Prezentowana była już w całej Europie, wzbudzając podziw zwiedzających. W Olsztynie prezentowana będzie do końca września 2022 roku.