Kazimierz Brakoniecki wydał nowy tomik. Skąd tytuł – nawiązujący do ciała niebieskiego odkrytego w 2017 roku, które przemknęło przez Układ Słoneczny? „W języku hawajskim to znaczy „posłaniec, przybysz”. To cygaro kosmiczne, które przeleciało przez nasz Układ Słoneczny z przestrzeni międzygwiezdnej i obracając się wokół osi polecało z wielką szybkością dalej, dalej, nie wiadomo dokąd w wszechświat, widziałem zdjęcia, to było jesienią 2017 roku i tak mnie to zbulwersowało w sensie pozytywnym, że jak myślałem, że zrobię taki wybór wierszy takich reportersko-lirycznych po zakątkach, ale oczywiście na naszej Ziemi, to musi być ta nazwa. I odniosłem to trochę do samego siebie, bo przybywam, znikam, żyję, umrę i mnie nie będzie” – mówi Kazimierz Brakoniecki.

Tomik zawiera wiersze, które powstały w ciągu ostatnich 25 lat. „W różnych tomikach publikowałem i zawsze myślałem po pewnym czasie, żeby te – nazwijmy to tak – najlepsze zebrać w jedno, wtedy nie miałem jeszcze tytułu, w końcu znalazłem ten tytuł i nazwałem to „Atlasem wierszy światologicznych”. Jestem twórcą tego pojęcia „światologia”, czyli w skrócie mówiąc – doświadczanie świata. Wybrałem takie wiersze, w których namysł nad miejscem zawsze odnosił się do refleksji nad naszym człowieczeństwem” – wyjaśnia poeta.

Prezentacji towarzyszyła muzyka stworzona przez syna poety. „Mamy tę samą krew, więc to gdzieś jest łatwe w tym, ale to chodzi o podobną wrażliwość i szukanie też kontekstu, a jednocześnie też z góry taką wiedzę, jak to ma docelowo wyglądać. Jednocześnie też to, co my robimy, w każdym razie teraz tak to wyszło, że to jest trochę spontaniczne takie, czyli nie próbujemy tego wcześniej, zobaczymy, jak to wyjdzie. Ojciec wrzuca mi swoje teksty, a ja po prostu do tego muszę zrobić jakby na bieżąco, znając też jego dynamikę, moją dynamikę takie dzianie się, które dzisiaj się odbędzie” – mówi o jej tworzeniu Szymon Brakoniecki.

Spotkanie autorskie to część rozwijania oferty Galerii BWA w Olsztynie. „Chcemy urozmaicać nasze propozycje galeryjne, więc nie tylko spotkanie z plastyką, ale również ze słowem i korzystając z tego, że Kazimierz Brakoniecki jest zaprzyjaźniony z galerią i wiele lat spędził tu jako pracownik merytoryczny przygotowując wspaniałe wystawy dla naszego olsztyńskiego BWA, w tej chwili mamy okazję gościć jego i jego nowy tomik poezji po raz kolejny w galerii” – mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie.