Ponad 300 kilometrów szlaku rowerowego wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Do tego pełna infrastruktura, wieże widokowe i miejsca odpoczynku. Mazurska Pętla Rowerowa to inwestycja, jakiej w naszym regionie jeszcze nie było. „Mamy możliwość objechania Krainy Wielkich Jezior dookoła i to, co mamy najcenniejsze, czyli walory krajobrazowo-turystyczne” – podkreśla Piotr Feliński, burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida.

Pętla liczyć będzie ponad 300 km, a jej realizacja podzielona jest na 2 etapy. Z wielu odcinków trasy można już korzystać. „Jest wyróżniająca dlatego, że łączy gminy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Skupiona jest wokół samego, głównego szlaku Wielkich Jezior, więc wszystkie piękne miejsca na nabrzeżach jezior, w lasach, w miejscach bardzo atrakcyjnych turystycznie można odwiedzić, pokonując tę pętlę. Przemieszczając się od Węgorzewa aż do Rucianego, można wrócić inną drogą, nie trzeba dwa razy jechać tym samym traktem” – zaznacza Agnieszka Kombel-Gawlik, dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.

Mazurska Pętla Rowerowa to wspólne przedsięwzięcie wszystkich gmin i powiatów należących do Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz nadleśnictw z krainy wielkich jezior. „Mamy w tej chwili już wybudowane wszystkie odcinki, które miały być wybudowane jako wydzielone ścieżki rowerowe, zostały wyremontowane już drogi szutrowe. Przed nami jest jeszcze oznakowanie całego szlaku w tych miejscach, w których jakby nie czynimy inwestycji, natomiast tamtędy będzie prowadzony ruch rowerowy. Skupiamy się teraz na budowie 16 obiektów Miejsc Obsługi Rowerzystów” – informuje Agnieszka Kombel-Gawlik.

Inwestycja finansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020. „Jeszcze na dodatek łączy się ona z Green Velo. Green Velo w naszym regionie to 400 kilometrów, a jeśli ktoś będzie miał chęć, to może naprawdę zrobić spory odcinek nie tylko w naszym regionie, ale w innych województwach Polski Wschodniej” – podkreśla Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Mazurska Pętla Rowerowa przebiegać będzie przez gminę Ruciane-Nida. W ramach inwestycji powstała już wieża widokowa w Krzyżach oraz dwa Miejsca Obsługi Rowerzystów, wyposażone w sanitariaty. Służące do wypoczynku zadaszone MOR-y znajdują się tuż za Urzędem Miasta w Rucianem-Nidzie oraz we wsi Karwica. „Będziemy mogli zwiedzić te części historyczne, muzealne chociażby w kierunku Karwicy, połączenie z odcinkiem piskim. Mamy Leśniczówkę Pranie, tam też można zajechać do muzeum. Same Ruciane – Śluza Guzianka, zabytek, śluza nowo wybudowana, dwójka, wyłuszczarnia. Obecnie realizujemy też duże przedsięwzięcie – rewitalizacja wieży widokowej, wodnej w Rucianem, która będzie służyła jako punkt widokowy” – wymienia burmistrz Piotr Feliński. „Będzie to alternatywa dla żeglowania, a może uzupełnienie, bo ja znam wielu żeglarzy, którzy pakują rowery na łódki i po prostu stają w portach i sobie dalej podróżują rowerami, zwiedzają, oglądają, i ta trasa da takie możliwości” – dodaje Jolanta Piotrowska.

Na terenie gminy Ruciane-Nida przeprowadzono też remont dróg szutrowych, wybudowano nowe ścieżki rowerowe, a całą trasę oznakowano. Władze gminy mają też pomysł na własną, mniejszą trasę rowerową. „Chcemy ożywić nasze miejscowości, nasze wioski i puszczamy mniejszą pętlę – około 16 kilometrów, również z miejscami odpoczynku dla

rowerzystów, z wieżami widokowymi w troszeczkę innej technologii. Każdy rowerzysta już nie będzie szukał tam bezdroży,

którędy może się poruszać, tylko będziemy mieli oznakowane, pokazane miejscowości, chociażby Wojnowo, w którym mamy trzy klasztory

historyczne” – mówi burmistrz Feliński.

Budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej potrwa do 2023 roku. Wartość projektu wynosi ponad 81 milionów złotych, z czego przyznane dofinansowanie unijne to kwota 47 milionów złotych.