Gmina Gietrzwałd może pochwalić się nowymi, solidnymi drogami na terenie kolejnych miejscowości. To owoc efektywnego pozyskiwania dofinansowań. „Zawsze gmina, miasto musi być przygotowane, mieć gotowe te projekty wprost w szafie, żeby nie tylko liczyć na „zaprojektuj i wybuduj”, ale mieć gotowy projekt, mieć wcześniej już na kilka lat pomysł, co chce zrobić i wtedy czekamy na nabór, na odpowiednie wnioski” – podkreśla Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.

Inwestycje realizowane były dzięki wsparciu ze środków krajowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na lata 2019 i 2020. Dofinansowanie pozyskane w 2019 roku przyczyniło się do gruntownej przebudowy dwóch tras – odcinka drogi gminnej z miejscowości Podlejki do Biesala oraz fragmentu prowadzącego z Tomaryn do Drogi Krajowej nr 16. Dzięki temu mieszkańcy bez trudu mogą dotrzeć m.in. do Olsztyna czy Ostródy. „Gmina Gietrzwałd to wszystkie te miejscowości po lewej i prawej stronie DK nr 16, to droga do Biesala, Tomaryny, które leżą poza głównym szlakiem, to Unieszewo. Główne drogi już mamy zrobione, a coraz więcej robimy dróg osiedlowych” – mówi wójt Kasprowicz.

Ulica Cicha w Unieszewie została przebudowana dzięki środkom z Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020. Z tej samej puli wyremontowano ulicę Lipową w Sząbruku oraz zmodernizowano drogę gminną między miejscowościami Woryty i Rentyny.

Gmina korzysta z wielu źródeł dofinansowania. Dzięki temu czas realizacji inwestycji jest możliwie jak najkrótszy. „To nie tylko te środki z tego Funduszu, ale i z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Gmina Gietrzwałd pozyskała duże pieniądze, bo na same drogi 16 milionów” – informuje Jan Kasprowicz.

Całkowity koszt pięciu zrealizowanych inwestycji drogowych wyniósł 7,2 mln złotych. Dofinansowanie pokryło połowę tej kwoty. W 2022 i 2023 roku dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i innych źródeł przebudowywane będą kolejne drogi, między innymi w Worytach, Naterkach i Gronitach.