Mistrzowski Kurs Wokalny w Lidzbarku Warmińskim to wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz wokalistów i osób, których życie związane jest z głosem. W tym roku oprócz kursu odbyła się także konferencja naukowa skierowana m.in. do lekarzy łącząca świat muzyki i medycyny. „Od dwóch lat staramy się kształcić adeptów sztuki wokalnej i tutaj zrodził się pomysł, aby postarać się połączyć zarówno Kurs Mistrzowski, jak i właśnie konferencję dotyczącą głosu, czyli połączyć tą interdyscyplinarność medyczną, muzyczną, pedagogiczną” – mówi o idei spotkania prof. UWM dr hab. Hanna Zajączkiewicz, kierownik katedry i kliniki otolaryngologii, chorób głowy i szyi UWM.

Konferencja skierowana była do lekarzy audiologów, foniatrów, laryngologów i otolaryngologów oraz pedagogów śpiewu, logopedów i śpiewaków. Wśród zagadnień pojawiły się m.in. zaburzenia słuchu występujące u wokalistów i muzyków. „Zaburzenia słuchu są bardzo istotnym problemem u śpiewaków, ponieważ jak słyszymy, tak mówimy, a jeszcze bardziej śpiewamy. Mówiłam o zagrożeniach, które istnieją dla narządu słuchu w naszej dobie. Takimi głównymi zagrożeniami to jest proces starzenia się narządu słuchu i narażenie na hałas” – mówi prof. dr hab. n. med. Mariola Śliwińska-Kowalska, konsultant krajowy w dziedzinie audiologii i foniatrii.

Rozmawiano również o zawodowych zaburzeniach głosu. „Najczęściej to są zaburzenia czynnościowe, a więc taka nadmierna męczliwość głosu, dysfonia hyperfunkcjonalna, czasami wtórnie przy takiej nieleczonej dysfonii hyperfunkcjonalnej pojawiają się zmiany organiczne i sztandarowym przykładem takich zaburzeń organicznych są guzki głosowe zwane guzkami śpiewaczymi. Dla śpiewaka jest to coś, bo budzi wielki niepokój” – mówi dr hab. n. med. Bożena Wiskirska-Woźnika, audiolog i foniatra.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich z całej Polski. Jednym z patronów konferencji „Trakt Głosowy” jest Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska.