Stowarzyszenie „Wyjątkowe serce” i Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie obchodzą w tym roku 20-lecie istnienia. Przez te lata, wraz z wiekiem podopiecznych, profil działania zmienił się, dostosowując się do potrzeb wychowanków. Początkowo była to jedynie szkoła podstawowa, później wprowadzono gimnazjum, a po kilku latach również liceum. Pierwsi wychowankowie z dzieci stali się młodzieżą, a dziś są już dorosłymi ludźmi, którzy nie mogą pozostać bez opieki stowarzyszenia.

Dlatego powraca pomysł stworzenia „Modraka”. Ma to być miejsce, gdzie dorosłe osoby z niepełnosprawnościami będą mogły mieszkać, korzystać z rehabilitacji, ale również pobierać naukę pracy zawodowej w spółdzielni lub zakładzie pracy chronionej. Warmińska Kuźnia Pracy „Modrak”, bo tak ma się nazywać nowa placówka, ma ogromne szanse, by powstać.

Realizowane są obecnie dwa ciekawe projekty – pierwszy z nich dotyczy edukacji włączającej i pilotażowego programu specjalistycznych centrów wspierających edukację włączającą. To projekt, który pozwala na transfer wiedzy specjalistycznej pracowników placówki do szkół ogólnodostępnych. Ma to dać wiedzę nauczycielom oraz sprzęt zmniejszający skutki niepełnosprawności i pomoc dla rodziców. Drugi projekt to Ośrodek Wsparcia i Testów, czyli miejsce, gdzie osoba mająca orzeczenie o niepełnosprawności może skorzystać ze sprzętu technologii asystującej oraz porady eksperckiej związanej z tym sprzętem.