Dobiegł końca pierwszy etap projektu „Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”, który jest realizowany przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie we współpracy z sześcioma innymi instytucjami. Projekt jest zaplanowany na 2 lata, a ten rok był dla jego wykonawców bardzo trudny. Trwało wdrażanie systemów baz danych oraz szkolenie osób biorących w nim udział. Prace nad projektem postępują zgodnie z harmonogramem.

W ramach projektu ma być upowszechniana wiedza o dziedzictwie piśmienniczym, a 12 grudnia odbędzie się spotkanie i wykład prof. Zoi Jaroszewicz-Pieresławcew, która mówić będzie o starych drukach znajdujących się w Instytucie Północnym. Anita Romulewicz będzie mówiła z kolei o losach przedwojennych księgozbiorów rodu zu Dohna, które znajdowały się w Morągu.

Przygotowany został tak zwany „uniwersalny exlibris” – można go zobaczyć na stronie internetowej projektu, do wykorzystania w prywatnych księgozbiorach. Jest on w formie karteczki, a w ten sam sposób została przygotowana pieczątka. Exlibris można pobrać ze strony, wydrukować w odpowiednich, podanych wymiarach i sygnować nim swoje księgozbiory. Sygnowanie księgozbiorów to jeden z celów projektu. Exlibrisy będą również rozdawane podczas spotkań i wykładów.

Organizatorzy planują również konkursy dla najmłodszych – dwa z nich odbędą się niebawem. W ich ramach odbędą się prelekcje, a najmłodsi będą projektować exlibrisy. Konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem, na pierwszy z nich już wpłynęły prace. Organizatorzy przewidzieli nagrody, ale konkursy mają przede wszystkim wymiar edukacyjny. Główną nagrodą jest druk exlibrisów dla szkolnego księgozbioru. Strona internetowa projektu, na której można uzyskać wszystkie informacje to http://www.bazaproweniencji.pl/