Podstawową misją Instytutu Pamięci Narodowej jest promowanie prawdy i odtwarzanie pamięci historycznej., a także przekazywanie wiedzy zaczerpniętej z dokumentów naukowcom i nauczycielom tak, by mieli instrumenty do prowadzenia ciekawych lekcji historii. Naukowcy mają dostęp do archiwum, tak by mogli docierać do dokumentów. Nauczyciele mają do dyspozycji projekty multimedialne. Instytut organizuje również wystawy w formie elektronicznej do pobrania przez nauczycieli, portale tematyczne, teatrzyki dla dzieci i projekty adresowane do starszych widzów.

Jednym z najnowszych pomysłów edukacyjnych jest słuchowisko oparte na życiorysie Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba”, żołnierza AK, który walczył w Powstaniu Warszawskim, zatytułowane „Bombka z Memmingen”. Był on jeńcem obozów w Lamsdorf i właśnie Memmingen. Słuchowisko opowiada o Świętach Bożego Narodzenia w niewoli.

Aureliusz Dembiński jest postacią żyjącą, reprezentuje pokolenie ludzi niezwykłych, dlatego tym bardziej warto poznać jego historię.  Reżyserem słuchowiska jest Maciej Mydlak, a wystąpią w nim aktorzy z teatru im. Jaracza i Teatru Lalek. Premiera 24 grudnia o godz. 17 na antenie Polskiego Radia Olsztyn. 25 grudnia o godz. 7 powtórka, a 9 stycznia o godz. 12 w olsztyńskim Planetarium będzie można wysłuchać słuchowiska waz z rodzina głównego bohatera – Aureliusza Zenona Dembińskiego.