Dobry mechanik samochodowy jest na wagę złota i wie o tym każdy kierowca. Jeszcze lepszy to ten, który doskonale przekazuje wiedzę młodszym pokoleniom i właśnie do tych zalicza się pan Roman Czacharowski, który od 40 lat prowadzi Bosch Service w Lubawie. W jego zakładzie do tej pory udało się wyszkolić 150 czeladników, a obecnie w serwisie pracuje 5 mechaników wraz z 11 uczniami.  Obok warsztatu prowadzona jest hurtownia części samochodowych. Pan Roman pełni również funkcję zastępcy przewodniczącego komisji egzaminacyjnej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Aby zostać mechanikiem pojazdów samochodowych, należy ukończyć branżową szkołę pierwszego stopnia oraz odbyć trzyletnią praktykę w jednym z zakładów rzemieślniczych. Podczas praktyk każdy uczeń może liczyć na opiekę instruktora praktycznej nauki zawodu. Następnie, po 3 latach, uczeń przystępuje do egzaminu czeladniczego, składającego się z etapu praktycznego i teoretycznego. „Aby zostać mechanikiem, to musi rozpocząć cały proces szkolenia na serwisie samochodowym. Nikt nie zostanie mechanikiem samochodowym z książki czy z internetu, bo to jest po prostu niemożliwe. Jeżeli on przejdzie ten cykl 3-letni, tzn. u nas zdobywa praktykę pracując bezpośrednio z mechanikiem, czy mechatronikiem” – podkreśla Roman Czacharowski.

Do głównych zadań mechaników należy między innymi diagnostyka, konserwacja, obsługa techniczna oraz naprawa silników, zespołów i układów mechanicznych i elektronicznych.

Kto może zostać mechanikiem pojazdów samochodowych? Liczą się przede wszystkim dobre chęci i zaangażowanie. „Generalnie jakichś specjalnych predyspozycji po prostu nie ma. Jeżeli uczeń dostaje orzeczenie lekarskie, że lekarz go kwalifikuje, że on się nadaje do tego zawodu, to po prostu przychodzi i rozpoczynamy ten cykl szkolenia” – mówi Roman Czacharowski.

Dobry mechanik nie może przy tym spoczywać na laurach. Stały rozwój branży motoryzacyjnej i panujące trendy technologiczne sprawiają, że mechanicy nie mogą bazować na wiedzy zdobytej przez 3 lata edukacji. W tym zawodzie niezwykle ważne są stałe szkolenia, a także poszerzanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.