Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie rozpoczyna realizację kolejnego, niezwykle ważne z punktu widzenia regionu projektu. Mowa o „Cyfrowym Archiwum Pamięci Warmii i Mazur”. Projekt ma potrwać 2 lata, a jego założenia to przeniesienie do cyfrowego archiwum pamiętników i dotąd zgromadzonych w różnych formach zapisu wspomnień mieszkańców Warmii i Mazur. To podstawa idei historii mówionej – zebranie relacji osób, które mają coś ciekawego do powiedzenia.

Nowy projekt ma zadanie stworzenie bibliografii, czyli bazy, w której będzie można znaleźć różne relacje, zgromadzone w wielu instytucjach w regionie, wspomnienia te mają zostać zdigitalizowane, by zwiększyć dostępność do zbiorów, ale również stworzenie możliwości do gromadzenia nowych relacji. Projekt ma być dofinansowany kwotą 270 tys. zł pochodzącą z grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W instytucie znajduje się 15 tys. stron zapisków, które w ramach projektu mają być przebadane i obrobione cyfrowo. Celem jest uchronienie od zapomnienia pamięci ludzi, którzy być może niedługo odejdą, ciągłości ich wspomnień. Ma być ogłoszony konkurs na pamiętnik, po to, by zachęcić do dzielenia się wspomnieniami, które mają dotyczyć życia codziennego w latach 80’. Pozwoli to stworzyć obraz tych lat zapisany w pamięci jego uczestników. Konkurs będzie regionalny, a jego ogłoszenie nastąpi na stronie internetowej instytutu i w mediach społecznościowych.