Był historykiem, nauczycielem, dał się również poznać jako etnograf i publicysta. Przez wiele lat związany z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, w którym pełnił funkcję dyrektora. Wojciech Kętrzyński jest bardzo ważną postacią regionu i ma w jego historii szczególne zasługi. „Przypomniał książeczką o Mazurach, że tutaj, nad wielkimi jeziorami, w Prusach Wschodnich mieszka lud mówiący, modlący się w języku polskim. Polacy dowiedzieli się, że mieszkają tu ludzie, których nazywają Mazurami, Mazurom zaś przypomniał, że jest Wielka Polska. On, jako człowiek urodzony tutaj, chciał zachować tożsamość tej krainy” – podkreśla prof. Stanisław Achremczyk, prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

W regionie nie brakuje pomników Wojciecha Kętrzyńskiego, jest on także m.in. patronem olsztyńskiego Instytutu Północnego. Jego święto zainaugurowało jubileusz 60-lecia istnienia placówki. „Ze względu na wagę działalności, którą prowadzimy i ze względu na liczbę osób, które jest w to zaangażowanych i nas wspiera w tej działalności, postanowiliśmy to wydarzenie, czy właściwie tę rocznicę rozciągnąć na cały rok i dzisiejszy dzień to jest inicjowanie tejże rocznicy, przy okazji przypomnienia patrona, który tak naprawdę definiuje w dużym stopniu naszą działalność” – mówi dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu.

Z okazji Dnia Patrona w Instytucie Północnym odbyło się spotkanie okolicznościowe. „To też jest dla nas skarbnica wiedzy. To, czym możemy się odwzajemnić, to tym, że zachowamy pamięć, bo to jest niezwykle ważne” – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach jubileuszu Instytut Północny przygotował program zawierający wykłady, spotkania oraz wydawnictwa poświęcone Wojciechowi Kętrzyńskiemu, a także działalności i historii Instytutu.