Od 2022 roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury posiada niezbędne pozwolenia i certyfikaty pozwalające na obsługę połączeń typu CARGO. Teraz władze regionalnego lotniska chcą zachęcać przedsiębiorców do korzystania z takiej usługi. „Pokazujemy, że w naszym regionie też jest ten potencjał wywozowy dla producentów towarów rolno-spożywczych, bo tych jest najwięcej” – mówi Wiktor Wójcik, prezes portu Olsztyn-Mazury.

W rozwoju połączeń typu CARGO na lotnisku w Szymanach pomaga firma Welcome Airport Services. „Naszą ideą jest usieciowić listę punktów i miejsc w całej Polsce, gdzie możliwość nadawania przesyłek lotniczych będzie jak najwygodniejsza dla lokalnego biznesu” – mówi Marcin Osowski, wiceprezes spółki.

W celu promocji usługi CARGO, władze lotniska i przedstawiciele firmy Welcome zorganizowali konferencję, podczas której prezentowano możliwości transportowania przesyłek wielkogabarytowych m.in. do Stanów Zjednoczonych, Emiratów Arabskich czy Wielkiej Brytanii. „De facto jesteśmy skrzynką pocztową, gdzie taką paletę półtonową, czy tonową, czy nawet kilka ton towaru można wrzucić, a organizatorzy modelu logistycznego zajmą się całą resztą” – wyjaśnia Dominik Markowski, project menedżer konceptu CARGO w Porcie Olsztyn-Mazury.

Na zaproszenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury odpowiedzieli lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele firm spedytorskich oraz przewoźników lotniczych. „Jest tu przemysł, jest tu eksport. My głównie jesteśmy zainteresowani eksportem do Stanów Zjednoczonych jako American Airlines CARGO, to myślę, że taka współpraca może się nawiązać. Jeżeli ciężarówka jeździ z Warszawy, czy z Łodzi do Frankfurtu czy do Amsterdamu, skąd my operujemy, to równie dobrze może jeździć z Olsztyna” – przyznaje Iwona Korpolska z firmy American Airlines CARGO.

W 2022 roku z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury wyleciały przesyłki typu CARGO o łącznej masie 100 ton. Ambicją lotniska jest teraz utworzenie Centrum Logistyczno-Konsolidacyjnego, którego specyfikacja ma odpowiadać na potrzeby zgłaszane przez klientów.