Walka z zaśmiecaniem środowiska naturalnego to jedno z najważniejszych wyzwań. Aby choć w części zminimalizować powstawanie odpadów, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie włączyło się do akcji „Toaleta to nie śmietnik”, która skierowana jest głównie do dzieci i ich opiekunów.

Pamiętajmy, że wrzucanie śmieci do kanalizacji sanitarnej może między innymi sprzyjać powstawaniu zatorów, skażeniu środowiska, czy wylęganiu się szczurów. „Każde śmieci, nie tylko papier, nie tylko piasek, ale przede wszystkim w dzisiejszych czasach chusteczki nawilżane. Są dla nas zmorą, nie tylko na oczyszczalni ścieków, ale na przepompowni. Bardzo negatywnie wpływają na pracę przede wszystkim urządzeń, powodując ich częste zatykanie, niedrożności na sieci kanalizacyjnej” – wyjaśnia Andrzej Brudniak, dyrektor zakładu gospodarki ściekowej w PWiK w Olsztynie.

Rury kanalizacyjne dostosowane są do tego, aby przepłynęły przez nie wyłącznie produkty bytowe człowieka. W praktyce zdarza się jednak, że pracownicy oczyszczalni ścieków wyławiają między innymi foliowe reklamówki, materiały higieniczne, a nawet odzież, meble czy stworzenia.

Aby w pełni oczyścić wodę z zanieczyszczeń, niezbędne jest wykorzystanie procesów mechanicznych oraz biologicznych. Ścieki trafiające do oczyszczalni przechodzą przez szereg mechanizmów, jak np. kraty, które oddzielają mniejsze oraz większe kawałki odpadów, czy piaskownik, który oczyszcza wodę z piasku. „Wszystkie ścieki, które dopływają do nas z miasta, to nie tylko toalety, ale również i zlewy, umywalki, zmywarki, także bardzo ważną rzeczą jest, aby nie tylko muszle klozetową traktować jako śmietnik, ale również zlew, aby i jego nie traktować też jako śmietnik” – dodaje Andrzej Brudniak.

Woda to nasze wspólne dobro i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ją uchronić. Do olsztyńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji miesięcznie spływa nawet 15 ton różnych odpadów i nawet do 40 ton piasku. To wszystko wymaga oczyszczenia – nie utrudniajmy tego procesu i nie wrzucajmy śmieci tam, gdzie trafiać nie powinny.

PWiK zachęca nauczycieli do poruszenia tego tematu na lekcjach – materiały można znaleźć na stronie kampanii: www.toaletatoniesmietnik.pl.