Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego to prestiżowy konkurs, który w cyklu czteroletnim organizuje Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie. „Mamy przyjemność organizować Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego od 1975 roku i to jest rzeczywiście wyjątkowa dla nas jako organizatorów sprawa, ale też prestiżowa jeśli chodzi o prezentację twórczości graficznej w Polsce” – mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii.

W sali kameralnej BWA można obecnie oglądać prezentację twórczości 9 laureatów Grand Prix dwunastu edycji Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. To przegląd sztuki graficznej powstałej na przestrzeni ponad czterech dekad, a także obraz trendów w tych tradycyjnych technikach.

Kolejna, trzynasta edycja Quadriennale odbędzie się jesienią bieżącego roku. „To jest konkurs, który jest przeznaczony dla profesjonalnych artystów grafików, którzy zajmują się wypukłodrukiem, drzeworytem, linorytem, bądź innymi technikami wypukłymi. Nacisk kładziemy tu na utrzymanie tradycji, jeśli chodzi o uprawianie drzeworytu, co akurat na gruncie polskim jest charakterystyczne i ważne. Myślę, że daje nam też praca z tradycyjnymi technikami bardzo wiele możliwości, artyści na szczęście o tym wiedzą, i mimo że w większości w grafice w tej chwili króluje też grafika cyfrowa i tych prac jest coraz więcej, to sięgnięcie po te tradycyjne media może dać przyjemność tak samo twórcy, jak i później odbiorcom” – mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk.

Zgłoszenia do XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego przyjmowane będą od połowy kwietnia. Laureata głównej nagrody poznamy w listopadzie, podczas uroczystego otwarcia wystawy pokonkursowej.

Informacje o Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego oraz zgłoszeniach do jego trzynastej edycji będzie można znaleźć niebawem na stronie internetowej Galerii BWA w Olsztynie: bwa.olsztyn.pl.