Orneta to piękne miasto, liczące sobie 710 lat. Jej wizytówką jest starówka, która przyciąga turystów. Przy rynku działa Galeria Dziedzictwa, gdzie swoje zbiory zawiązane z historią miasta eksponują lokalni pasjonaci. Orneta rzadko bywa punktem docelowym turystów, ale dzięki temu, że ta galeria  istnieje, mogą się oni zatrzymać na dłużej i zapoznać z niezwykle ciekawą przeszłością miasta, które słynie nie tylko z legendy o smoku, najstarszego dzwonu na Warmii, ale również z funkcjonującej tu do 1968 roku jednostki lotniczej. A uroda i klimat miasta zatrzymuje w nim wielu turystów zmierzających nad morze lub jeziora.

Po pandemii również w Ornecie mieszkańcy spragnieni byli rozrywek i koncertów. Zaczęły się w wakacje Dniami Ornety, a w 2023 roku miasto przygotowuje się do obchodów 710-lecia. Miasteczko należy do Sieci Miast Cittaslow, więc w czerwcu odbędzie się tu festiwal tej międzynarodowej organizacji.

Samorząd wykorzystuje każdą okazję, by pozyskać pieniądze na realizację zamierzeń. Rozpoczęła się inwestycja w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie będzie wymieniany dach, instalacja elektryczna oraz okna w starym budynku szkoły. Wymiany dachu doczeka się również zabytkowy ratusz. Z funduszy Cittaslow wybudowane zostało boisko wielofunkcyjne z placem zabaw przy SP 1, dobiega końca rewaloryzacja parku przy Centrum Kultury wraz z profesjonalną sceną i nagłośnieniem plenerowym.

Miasto wraz z powiatem lidzbarskim otrzymało ponad 7 mln zł na remont dwóch ważnych ulic – Kwiatowej i Ogrodowej. Inwestycja zostanie zakończona w kwietniu 2024 roku. Ważnym projektem będzie również zabezpieczenie osuwiska nad rzeką, na które pozyskano ok. 4 mln zł.