Władze powiatu bartoszyckiego wspólnie z Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach realizują projekt, którego celem jest kompleksowa opieka i merytoryczne wsparcie dla rodzin z dziećmi. Działanie prowadzone jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i pięcioma uniwersytetami. „Od urodzenia do pójścia do szkoły. Projekt dotyczy również diagnozy funkcjonalnej. Jest to projekt badawczy, podczas którego przepracowujemy narzędzia badawcze, które będą później wystandaryzowane i wprowadzone do użytku” – wyjaśnia Ewa Rodziewicz, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bartoszycach, koordynatorka projektu.

W celu odpowiedniego zdiagnozowania potrzeb rodzin, specjaliści z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach, w oparciu o narzędzia diagnostyczne przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, prowadzili badania na dwóch grupach. Pierwsza objęła 247 dzieci w wieku od 6 miesiąca do 6 roku życia. „Głównym celem badań było sprawdzenie nowych narzędzi do monitoringu rozwoju dzieci. Sprawdzenie narzędzi, które mają się potem przydać jako przesiewowe, do przesiewowej diagnozy dzieciaczków i wyłapania dzieciaczków na jak wcześniejszym etapie, które wymagają dodatkowego wsparcia” – wyjaśnia Justyna Lewicka-Binięda, koordynatorka ds. badań dzieci. Drugą grupą badawczą byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. „W pierwszej turze wzięło udział 243 uczniów, do drugiej tury przeszło 70 uczniów. Obecnie mamy wyłonionych 10 uczniów, którzy będą objęci wsparciem ze strony powiatu, ze strony różnych instytucji zaangażowanych w prawidłowy rozwój dzieci” – mówi Izabela Szczepańska, koordynatorka ds. badań uczniów. Wyłonione rodziny będą mogły liczyć na ułatwiony dostęp do specjalistów, pomoc w zakupie sprzętu specjalistycznego lub korekcyjnego, np. okularów.

Założeniem projektu realizowanego w powiecie bartoszyckim jest powstanie w środowisku lokalnym aktywnej sieci wspólnie działających instytucji i podmiotów, w których rodzina otrzymuje lub może otrzymać wsparcie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Natomiast wnioski płynące z przeprowadzonych badań będą miały wpływ na systemowe zmiany w diagnozowaniu potrzeb dzieci.