Gmina Dźwierzuty, położona na Mazurach, obchodziła swoje 50-lecie. Gala w Gminnym Ośrodku Kultury była okazją do przypomnienia historii gminy oraz do podsumowania jej dokonań. Uroczystość zgromadziła liczne grono mieszkańców, a także zaproszonych gości z okolicznych gmin i miast.

Obecni byli też posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. „Dźwierzuty są moim miejscem na ziemi. To tutaj się wychowywałam, to tu nabiłam pierwsze siniaki, to tu zdobywałam pierwsze piątki, to tu poznawałam nowe przyjaźnie. Dzisiejszy dzień jest dla mnie spotkaniem się z moimi nauczycielami, którzy uczyli mnie 20 lat temu, czym jest samorząd” – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W trakcie uroczystości padło wiele ciepłych słów o gminie Dźwierzuty i jej mieszkańcach. Wójt gminy Marianna Szydlik podkreślała, że

to dzięki pracy i zaangażowaniu lokalnej społeczności udało się osiągnąć wiele sukcesów. „Przez te 50 lat powstało wiele kół gospodyń wiejskich, mamy 7 ochotniczych jednostek straży pożarnych, prężnie działają sołectwa, więc to wszystko wpływa na to, jak nam się żyje, a też integruje społeczeństwo. Ci ludzie, którzy żyją w naszej gminie, są naprawdę

wartościowymi, pogodnymi ludźmi, ale też bardzo pracowitymi” – podkreśla Marianna Szydlik, wójt gminy Dźwierzuty.

W ciągu ostatnich 50 lat gmina zbudowała nowe drogi, szkoły i przedszkola. Wprowadzono też wiele udogodnień dla mieszkańców, takich jak dostęp do wody czy kanalizacji. „Korzystając z różnego rodzaju środków zewnętrznych, a także z własnych zasobów, ma niepowtarzalną szansę rozwijać swoje możliwości i zrealizować plany, ale także marzenia, które na pewno każdy z mieszkańców gminy Dźwierzuty ma” – mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. „Powiadają, że Mazury Cud Natury, a jednym z piękniejszych zakątków właśnie Mazur jest gmina Dźwierzuty usiana lasami, jeziorami. Dużo terenu chronionego krajobrazu Natura 2000. Udało nam się z tego tytułu zdobyć 20 milionów na kanalizację” – dodaje Tadeusz Frączek, wójt gminy Dźwierzuty w latach 2006-2010.

Podczas uroczystości przyznano pamiątkowe medale tym, którzy przyczynili się do rozwoju gminy. Wyróżnienia otrzymali między innymi

dawni i obecni pracownicy gminy i jednostek podległych. A czego z okazji jubileuszu można życzyć gminie i jej mieszkańcom? „Oczywiście szczęścia, zdrowia i pomyślności, żeby żyło się tu jak najlepiej, aby nikt stąd nie wyjeżdżał i chciał tu mieszkać na zawsze” – mówi starosta szczycieński Jarosław Matłach.

Gala z okazji 50-lecia gminy Dźwierzuty była wyjątkowym wydarzeniem. Oddano hołd ludziom, którzy przyczynili się  do rozwoju gminy, a także pokazano potencjał i perspektywy jej rozwoju. Uroczystość uświetnił występ zespołu Zdążyć przed północą.