Przemoc najczęściej bywa postrzegana jako akt fizyczny związany z nadużyciem siły. To spłycanie tego zjawiska.

Przemoc może mieć także wymiar ekonomiczny. Może nią być pozbawianie drugiej osoby środków do życia, niszczenie jej własności oraz zmuszanie do nieodpłatnej pracy. Przemocą jest również brak szacunku, stała, bezpodstawna krytyka, izolacja i kontrolowanie drugiej osoby, upokarzanie, poniżanie, czy wyzywanie.

Zachowania wycelowane w obniżenie czyjejś samooceny i poczucia własnej wartości mają o wiele bardziej długofalowe i negatywne skutki. Mogą prowadzić do problemów w relacjach międzyludzkich, izolacji, zaburzeń psychicznych i głębokiej traumy, a w skrajnych sytuacjach – prób samobójczych.

Niestety, zdaniem ekspertów w Polsce zgłasza się najwyżej co trzeci wypadek przemocy domowej, a ośmioro na dziesięcioro z nas nie reaguje, gdy widzi lub słyszy oznaki agresji. Należy to zmienić! Gdy jesteś świadkiem przemocy, na przykład domowej, reaguj! Telefon na numer alarmowy może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Może też być pierwszym krokiem w kierunku pomocy ofiarom agresora. „Z tej przemocy jest się trudno wydostać. Taka mała wiara osób, które doświadczają przemocy w to, że ktokolwiek może im pomóc, powoduje, że rzadko zgłaszają się po tę pomoc. Często jest tak, że z interwencji policji dowiadujemy się, że w rodzinie coś się dzieje, ale jest to też taki pierwszy moment, kiedy możemy tej rodzinie pomóc” – mówi Anna Igielska z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Chcesz pomóc ofierze przemocy? Zadzwoń na jeden z tych numerów telefonu. Są aktywne przez całą dobę.

NUMER ALARMOWY – 112

OLSZTYŃSKI TELEFON ZAUFANIA „ANONIMOWY PRZYJACIEL” – 89 19288 lub 89 5270000