Inscenizacja historyczna „Urodziny Kanału Elbląskiego” to już tradycja w Miłomłynie. Za nami 5. edycja tego wydarzenia, które zgodnie ze zwyczajem przyciągnęło najwierniejszych fanów historii Oberlandu. Impreza rozpoczęła się na rynku w Miłomłynie. Następnie, w uroczystym orszaku, mieszkańcy ruszyli w stronę śluzy, gdzie odbyła się inscenizacja rozpoczęcia prac.

Organizatorem 179. Urodzin Kanału Elbląskiego był samorząd Miłomłyna, a współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie oraz środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.„Chcieliśmy to po prostu promować miasto Miłomłyn, promować powiat, województwo i kraj, bo nie wszyscy wiedzą, że mamy taki kanał, gdzie statki pływają po trawie. Chcemy oddać epokę, która wtedy była” – mówi Stanisław Siwkowski, burmistrz miasta i gminy Miłomłyn. „Jest to ważne wydarzenie, zarówno historycznie, jak i turystycznie, bo jedną z największych atrakcji naszych Mazur Zachodnich jest właśnie ten kanał. I warto go propagować, warto przypominać, kto go zbudował, warto przypominać, jaką pełnił rolę i jaką dzisiaj może pełnić rolę. I stąd wsparcie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dla takich oto wydarzeń” – dodaje Grzegorz Kierozalski, dyrektor olsztyńskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. „To jest czas kanału ostródzko-elbląskiego, ponieważ mamy w Regionalnym Programie Operacyjnym wynegocjowaną dużą kwotę na utechnicznienie, udrożnienie, żeglowność, ale też co ważne, rozwój społeczno-gospodarczy wokół regionu. Kwota jest duża, 83 mln euro” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Budowę Kanału Elbląskiego rozpoczęto 28 października w 1844 roku na terenie śluzy w Miłomłynie. Za jego projekt i budowę odpowiedzialny był Jacob Georg Steenke. Największym problemem było pokonanie ponad 100-metrowej różnicy poziomów wód między jeziorami Ilińsk i Drużno. W pierwszej wersji projektowano wybudowanie aż 32 śluz, jednak ostatecznie powstały 2. Budowę ukończono w 1881 roku, a na cały projekt wydano aż 2,4 tony złota. Obecnie Kanał Elbląski jest nie tylko zabytkiem i pamiątką XIX-wiecznego budownictwa. To również ważne źródło edukacji, kultury i gospodarki.

Po zakończeniu 5. inscenizacji rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego, na mieszkańców Miłomłyna oraz zaproszonych gości czekały liczne atrakcje w postaci występów artystycznych, pokazów ratownictwa wodnego oraz konkursów: kulinarnego oraz na najlepsze historyczne przebranie.