Gmina Janowiec Kościelny po raz kolejny pokazała, że chce i pamięta o swoich bohaterach. Już po raz 21. odbyło się tutaj Seminarium Historyczne poświęcone dziejom regionu. „Gmina Janowiec Kościelny, można powiedzieć, w całości zawsze należała do Polski. Przebiegająca wzdłuż rzeki Orzyc granica Państwa Polskiego była najstarszą granicą Rzeczpospolitej Polskiej, dlatego na tych terenach znajdowało się dużo jednostek Straży Granicznej. Ci funkcjonariusze często poświęcili swoje życie na wiele wiele dni przed wybuchem II Wojny Światowej” – podkreśla Piotr Rakoczy, wójt gminy Janowiec Kościelny.

Część wykładową poprzedziły uroczystości w Parku Pobożańskim. To tu odsłonięto tablicę pamiątkową na cześć poległych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nie jest to jednak pierwsze miejsce, które w Gminie Janowiec Kościelny zostało poświęcone strażnikom. „Pamięć o tych osobach, które tutaj ginęły. Na tym terenie był komisariat Straży Granicznej, który mieścił się w sąsiedniej miejscowości, w Szczepkowie Borowym i cztery lata temu posadziliśmy Dąb Pamięci komisarzowi, którego zamordowano w Miednoje, który tutaj był komisarzem” – przypomina Jan Domański, organizator wydarzenia.

W uroczystościach oraz Seminarium Historycznym wzięli udział mieszkańcy, wszyscy zainteresowani historią regionu oraz przedstawiciele Straży Granicznej. „Warto podkreślić, że akurat dzisiejsze wydarzenie i to miejsce, które upamiętniamy w Janowcu są godne naśladowania, tym bardziej, że takich miejsc w naszym województwie nie jest zbyt wiele, nie są liczne także tym bardziej godne naśladowania” – podkreśla płk SG Zbigniew Klimczyk, zastępca komendanta ds. granicznych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wśród tematów poruszanych podczas części wykładowej znalazła się m.in. historia formacji granicznych, losy Straży Granicznej w latach wojennych oraz historia Straży Granicznej i Celnej na terenie gminy Janowiec Kościelny. „Poruszamy tematy ściśle związane z tą ziemią janowiecką, z ziemią pobożańską. Może nie jest to czasami łatwa historia, ale jest to historia nasza, naszej lokalnej społeczności” – mówi wójt Piotr Rakoczy.

Oprócz wykładów, uczestnicy seminarium mogli zapoznać się z historią formacji dzięki wystawie prezentowanej obok Świetlicy Wiejskiej w Janowcu Kościelnym.