Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie funkcjonuje od 2012 roku. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry i schorzeń przenoszonych drogą płciową pacjentów od 14. roku życia. W Klinice wykonywane są między innymi zabiegi dermatochirurgii, usuwanie operacyjne łagodnych zmian przerostowych skóry lub stanów przednowotworowych, a także raków skóry. Prowadzona jest również terapia fotodynamiczna oraz leczenie biologiczne. „Od tego czasu z Oddziału Dermatologii Klinika rozwinęła się w bardzo wielu dziedzinach. Ma swoją własną pracownię immunodermatologii. Mamy bardzo dużą część ambulatoryjną, która obejmuje poradnię konsultacyjną, poradnię dla dzieci, poradnię chorób przenoszonych drogą płciową i chcemy teraz rozwijać się w kierunku dermatochirurgii” – mówi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, koordynator Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej.

Klinika dermatologii to unikalna jednostka w skali kraju. Rocznie hospitalizowanych jest tu około 1400 pacjentów, natomiast z poradni korzysta rocznie ponad 18 tysięcy pacjentów. W klinice pracuje 5 lekarzy specjalistów oraz 9 rezydentów. „W skład zespołu terapeutycznego kliniki dermatologii wchodzą lekarze, pielęgniarki, psycholog, fizjoterapeuta oraz sekretarki medyczne” – mówi mgr piel. Iwona Domel, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Dermatologii.

Kolejną ważną częścią Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie jest Klinika Reumatologii. W stolicy Warmii i Mazur znajdują się tylko dwie placówki reumatologiczne, z których ta należąca do Szpitala Miejskiego jest wiodąca. Zapewnia szeroki zakres  badań diagnostycznych i możliwości terapeutycznych w zakresie chorób układu mięśniowo – szkieletowego i chorób tkanki łącznej z zajęciem wielonarządowym. W Klinice wykonywane są również badania kapilaroskopowe i USG stawów. „Jesteśmy ośrodkiem, który dysponuje również sprzętem diagnostycznym na miejscu, w związku z powyższym jesteśmy w stanie diagnozować pacjentów z zapaleniami stawów, z wczesnymi zapaleniami, z chorobami autoimmunizacyjnymi, które czasem mają bardzo niejednorodny i bardzo nieoczywisty przebieg” – podkreśla dr hab. n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk, koordynator Kliniki Reumatologii.

W Klinice Reumatologii znajduje się 14 łóżek, a pacjentami opiekuje się 20-osobowy zespół. Stałe zapotrzebowanie na usługi reumatologiczne sprawia, że Klinika ma obłożenie niemal przez cały rok.  Warto wspomnieć, że wbrew powszechnej opinii, w klinice i poradni reumatologicznej nie leczą się tylko starsi pacjenci, ale te przypadłości w wielu przypadkach dotykają ludzi młodych i w średnim wieku.

Klinika Reumatologii oraz Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie znajdują się przy ulicy Wojska Polskiego 30 w Olsztynie.