Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego odpowiadają nie tylko za egzaminowanie przyszłych kierowców, ale także szerzą świadomość w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Za nami zorganizowane na Warmii i Mazurach obchody 25-lecia powstania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Polsce.  Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza święta pod przewodnictwem abp Józefa Górzyńskiego. „Cieszymy się bardzo, że to się po pierwsze odbywa u nas na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w pięknym tutaj hotelu w Sile, to jest jedna rzecz. Druga rzecz, że tak licznie przybyły reprezentacje Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego” – mówi Marek Bojarski, dyrektor WORD w Olsztynie.

Elementem obchodów była Konferencja Jubileuszowa, która przedstawiła historię Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz zmian, jakie zaszły podczas 25 lat funkcjonowania tej instytucji. „Rozwój motoryzacji miał ogromne znaczenie i przyspieszenie i stąd potrzeba było takich ośrodków, które będą mogły przygotowywać młodych kierowców, egzaminować, wdrażać do codzienności w ruchu drogowym. To jak się okazuje, w 25-leciu już funkcjonowania WORD-ów przyniosło oczekiwane efekty” – zaznacza Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego powstały na mocy ustawy z 1997 roku. Jako samodzielne jednostki zaczęły funkcjonować od stycznia 1998. Początkowo istniało 49 WORD-ów, obecnie w całym kraju działają 43. Ich utworzenie na stałe zmieniło polski system drogowy. To właśnie dzięki nim kierowcy egzaminowani są przez profesjonalne podmioty, ponieważ działające wcześniej Ośrodki Szkolenia Kierowców okazały się nieefektywne. Podczas Konferencji Jubileuszowej w Sile omawiano też systemowe podejście do programowania bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030. „Profesjonalizm, ciężka praca i inicjatywy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego były przedmiotem dzisiejszego jubileuszu. Wielu uczestników wspomniało o istotnej roli Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, podkreślając bardzo istotną rolę dyrektorów WORD-ów” – mówi Renata Rychter z departamentu transportu drogowego w Ministerstwie Infrastruktury. „To 25-lecie kształtowania tych postaw i zachowań też ogromnie przyczyniły się do poprawy naszego bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo tak jak dzisiaj wspominaliśmy, zaczynaliśmy od 7850 ofiar śmiertelnych, za 2022 rok 1896, więc ogromna też praca nad człowiekiem” – dodaje Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Mówiąc o Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, nie wolno zapominać o ich ogromnym znaczeniu dla polskiej infrastruktury drogowej oraz dbaniu o bezpieczeństwo uczestników ruchu. W trakcie spotkania uhonorowano licznych gości, a także przekazano nagrody Ministerstwa Infrastruktury „Zasłużony dla transportu”. 25 lat funkcjonowania WORD-ów to ponad 60 mln egzaminów. Dzięki działaniom Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego spadła również liczba ofiar śmiertelnych na drogach. To szczególnie istotne, ponieważ według statystyk w Polsce zarejestrowanych jest około 34 mln pojazdów.