Program „Wsparcie psychologiczne i laktacyjne rodziców noworodków – pacjentów Oddziału Klinicznego Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt WSSD w Olsztynie" obejmuje bezpłatne porady psychologiczne, a w razie konieczności także indywidualną psychoterapię oraz psychoedukację w ramach cotygodniowych spotkań grupowych. Każda matka otrzymuje porady laktacyjne, udzielane przez konsultantkę laktacyjną w liczbie dostosowanej do jej potrzeb. Dodatkowo w oddziale prowadzone są cotygodniowe warsztaty grupowe z zakresu laktacji. Dzięki środkom z programu zakupione zostaną specjalistyczne laktatory wraz z akcesoriami.
Projekt ten jest wyjątkowy w skali całego kraju. Do tej pory rodzice noworodków hospitalizowanych w Oddziale Klinicznym Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt otrzymywali jedynie częściowe wsparcie od psychologów i konsultantów laktacyjnych zatrudnionych w szpitalu. Jednak ani porady psychologiczne, ani laktacyjne nie były finansowane przez NFZ.
- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w opracowanie i wdrożenie programu zarówno w szpitalu, jak i na szczeblu Urzędu Marszałkowskiego, a w szczególności Panu Dyrektorowi Łukaszowi Łukaszewskiemu. Dziękuję Panu Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcinowi Kuchcińskiemu za decyzję o jego finansowaniu. Bez wątpienia przyniesie on wiele korzyści młodym rodzicom noworodków i wcześniaków – pacjentów Szpitala Dziecięcego w Olsztynie – mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Część pilotażowa programu potrwa do końca bieżącego roku, a jego koszt wyniesie 50 tys. zł. W Oddziale Klinicznym Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie rocznie hospitalizowanych jest ponad 500 noworodków wymagających interdyscyplinarnego wsparcia razem z rodzicami.