Operacja skoliozy z... nawigacją

To pierwsze wykorzystanie tak zaawansowanego instrumentarium podczas operacji skoliozy u dzieci na Warmii i Mazurach. Jego zastosowanie pozwoli wykonać operację bardziej precyzyjnie i znacznie skróci jej czas.

- Przed zabiegiem wykonaliśmy u pacjentki tomografię i wgraliśmy to badanie do systemu. Nawigacja na podstawie kamer widzialnych topograficznie zgrywa pole pacjenta i wyświetla podczas zabiegu tomografię w trzech projekcjach, czyli 3D. Dzięki temu możemy operować pacjenta nawet dwukrotnie szybciej i z większą precyzją – podkreśla lek. Artur Kunert, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Drugą operację skoliozy z użyciem tak nowoczesnej nawigacji, z jednoczesnym wykorzystaniem obrazowania 3D, lekarze planują wykonać 26 lutego.