Trzewik sprzed tysiąca lat

Michał Młotek, związany z Iławską Grupą Poszukiwawczą, odkrycia dokonał za pomocą wykrywacza metalu. Znalezisko zgłosił do elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wykonany z brązu trzewik znalazł w ostatnią niedzielę w lasach niedaleko Iławy. W przeszłości był to zapewne element uzbrojenia należącego do wojownika plemienia pruskiego.

Trzewiki - poza zastosowaniem praktycznym, czyli wzmocnieniem i zabezpieczeniem pochwy miecza przed uszkodzeniem - pełniły też funkcje estetyczne i symboliczne. Stanowiły wyznacznik statusu społecznego, władzy, przynależności do drużyny czy funkcji pełnionej w plemieniu.

Michał Młotek jest miłośnikiem i popularyzatorem lokalnej historii, prowadzącym od 20 lat Internetowe Muzeum Iławy. To jego drugie takie odkrycie. Poprzedni trzewik, datowany na drugą połowę X w., który znalazł kilkanaście lat temu, trafił do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Znalazca zapowiedział, że będzie zabiegać o to, by tym razem odkryty przez niego zabytek wzbogacił zbiory Muzeum w Ostródzie. Trzewik spod Iławy to kolejny cenny zabytek odkryty w ostatnim czasie przez miłośników lokalnej historii w woj. warmińsko-mazurskim. W połowie marca w okolicach Leśniewa członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej odnalazł niewielki dyskoidalny przedmiot wykonany z brązu. Jak informowały służby ochrony zabytków, w ocenie archeologów jest to najprawdopodobniej ozdobne okucie pasa typu balteus. Takie pasy, przewieszane przez ramię, do których przytraczano miecz, stanowiły typowe wyposażenie rzymskich legionistów. Zostały zapożyczone i zaadaptowane na własny użytek przez plemiona znad Łaby, skąd rozprzestrzeniły się na obszary północnej Europy i basenu Morza Bałtyckiego. (PAP)